Sexuálních otrokyň bylo ve válce třeba, míní japonský politik. Rozdmýchal staré trauma

Válečné sexuální otrokyně byly nezbytností, řekl jeden z vrcholných japonských politiků Toru Hašimoto. Japonská armáda za druhé světové války naverbovala nebo donutila k prostituci přes dvě stě tisíc asijských žen. Dodnes se jim za to neomluvila ani nevyplatila odškodné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonští vojáci v zajateckém táboře na Guamu poslouchají z rozhlasu císařův projev o kapitulaci Japonska

Japonští vojáci v zajateckém táboře na Guamu poslouchají z rozhlasu císařův projev o kapitulaci Japonska | Foto: U.S. National Archives

Toru Hašimoto prohlásil, že vojáci, kteří bojovali na frontě, potřebovali odpočinek. Svým prohlášením opět rozdmýchal více než půl století nevyřešený problém. Za druhé světové války Japonci naverbovali nebo přinutili až 200 tisíc asijských žen k prostituci.

Už více než dvacet tři let chodí paní Bok-dong Kim protestovat před japonskou ambasádu v Soulu. Doprovází ji obvykle několik dalších žen. Ty, stejně jako ji, v mládí odvlekli a zneužívali za 2. světové války japonští vojáci.

„Byla jsem velmi mladá, když mě odvedli z domova. Osm let jsem pracovala jako sexuální otrokyně na frontě. Přišla jsem o mládí i iluze. Dodnes si pamatuji utrpení, které válku provázelo. Utrpení všeho druhu,“ vypráví sedmaosmdesátiletá paní Kim.

Její vrásčitá tvář hoří odhodláním. Protestů proti japonskému zneužívání se prý nikdy nevzdá. Tedy dokud se Tokio neomluví a nevyplatí alespoň posledním žijícím postiženým kompenzace.

mkp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme