Seznam pohřešovaných Čechů v Asii se zúžil na 25 jmen
Záchranáři se osm dní po přírodní katastrofě v jihovýchodní Asii vzdávají naděje na nalezení živých. Podle americké televizní stanice CNN počet obětí už překročil hranici 155 tisíc. Nejpostiženější zemí je Indonésie, která hlásí už 94.000 mrtvých. Mezi oběťmi je i mnoho zahraničních turistů. Počet nezvěstných Čechů se snížil na 25. V průběhu dneška o sobě dalo vědět dalších sedm Čechů - dva pobývali v Thajsku a pět na Srí Lance.
Thajské úřady tvrdí, že všechny pátrací akce skončí až na výjimky nejpozději ve středu. Poté se bude hledat jen pokud se objeví nové informace o konkrétních pohřešovaných. Tsunami si v této zemi vyžádalo 5000 obětí. Ze 4000 nezvěstných je více jak polovina cizinců. Mezi nimi zůstává i 17 Čechů.
Někteří pohřešovaní by se přeci jen mohli pohybovat v místech, která katastrofa přímo nezasáhla. Je ale velmi pravděpodobné, že mrtvá turistka, jejíž tělo už bylo převezeno do Prahy, jedinou obětí z Česka nezůstane. Obavy má ministerstvo zahraničí o život dalších šesti až sedmi Čechů.
"Bohužel mohu zopakovat pouze to, že okolnosti, za nichž byly tyto osoby naposledy spatřeny, v kombinaci s různými jinými faktory, jako je věk, dávají malou naději na to, že by v této věci mohl nastat pozitivní vývoj," řekl náměstek ministra Pavel Svoboda. V péči thajských lékařů podle něj zůstávají tři Češky.
Na Srí Lance jsou momentálně nezvěstní dva čeští turisté, přičemž u jednoho pohřešovaného je vážné podezření, že nežije. V Indonésii se pohřešují dva lidé, podle českého velvyslance Jaroslava Veselého je však pravděpodobné, že v době neštěstí byli v nezaplavené části země. Na Nikobarských ostrovech je nezvěstný jeden Čech, stejně jako na indické pevnině. V Barmě se stále neví o dvou lidech.
Ministerstvo zahraničí dnes znovu důrazně vyzvalo ke zrušení všech naplánovaných cest do jihovýchodní Asie. Na humanitární pomoc už stát poskytl osm milionů korun. V plánu je zatím 15 milionů, ale už zítra má o dalších podrobnostech jednat vláda. Na kontech veřejných sbírek se sešlo už skoro 40 milionů.
Domácí i zahraniční týmy se snaží do postižených oblastí dopravit pitnou vodu, stany a léky. Jak ale ze Srí Lanky hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš, komunikace jsou zdevastované. Železniční trať z metropole Srí Lanky Kolomba byla zcela zničena. U města Kahaua stále ještě pokračuje vyprošťování mrtvých cestujících, jejichž vlak smetla vlna tsunami. Z 1500 pasažérů jich zahynulo 1300. Jde tak o nejhorší železniční neštěstí všech dob.
Do oblasti míří i dětští psychologové i odborníci z UNICEF. Čtyřicet procent z obětí totiž tvoří děti, další tisíce se tísní v uprchlických táborech bez rodičů, kteří katastrofu nepřežili. Mnoho dětí trpí průjmem a panují obavy z vypuknutí epidemií vážných nemocí. Úřady v městě Galle na jihu Srí Lanky už ohlásily prvních osm případů cholery.
Světová zdravotnická organizace se obává, že by si epidemie mohly vyžádat na 50.000 dalších mrtvých. Zahraniční pomoc je podle zdravotníků dostatečná k řešení akutních zdravotních problémů, ale není jasné, zda bude stačit k pomoci všem asi pěti milionům postižených. Největší obavy jsou před propuknutím malárie a horečky dengue, které se v této oblasti Asie běžně vyskytují.