Do Německa míří navzdory koronaviru tisíce pracovníků z Rumunska. Pomůžou hlavně v zemědělství

Tisíce Rumunů se vydávají na sezónní práce do Německa. I přes šíření nemoci covid-19 přijímají farmáři zahraniční pracovníky a dokonce na ně netrpělivě čekají. Každý rok potřebuje německé zemědělství asi 300 tisíc sezónních dělníků hlavně v době sklizně. První lety z Rumunska do Německa přiletěly ve čtvrtek a další budou následovat i během víkendu.

Kluž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sezónní pracovníci čekající na letišti na odlet do Německa

Sezónní pracovníci čekající na letišti na odlet do Německa | Zdroj: Reuters

I letos odjedou do Německa tisíce rumunských pracovníků za prací na farmách. Jen ve čtvrtek z letiště Cluj-Napoca odletělo podle agentury Mediafax mezi 1500 a dvěma tisíci lidmi, a to hlavně do Hamburku, Berlína či Düsseldorfu. Šlo o pracovníky hlavně z regionů Sedmihradsko a Moldavsko.

Na letišti byla ve čtvrtek opravdu velká tlačenice, podle fotografií z místa se na bezpečnou vzdálenost příliš ohledu nedbalo. Během pátečních odletů už byla situace lepší a lépe koordinovaná.

Photo: 10.04.2020: Cluj-Napoca airport, Romania

12:02 – 10. 04. 2020

4

O práci v Německu je mezi Rumuny velký zájem. V zemi na pomezí východní a jihovýchodní Evropy je sice statisticky velmi nízká – čtyřprocentní – nezaměstnanost, jsou tam ale i velmi chudé oblasti, odkud lidé často odcházejí za prací do ciziny. Jde právě hlavně o oblasti středu a východu země, kde je nyní navíc většina podniků zavřená.

Belgie si z Číny přivezla tři miliony nepoužitelných respirátorů. ‚Budeme si stěžovat,‘ řekl ministr

Číst článek

Rumuni jedou do Německa nejen za výdělkem, ale i s vědomím, že se nebudou moci několik měsíců vrátit zpět. Podle agentury DPA se další přílety sezónních pracovníků očekávají v květnu.

Šíření nákazy?

Rumunsko je na tom v bilanci nakažených stále daleko lépe než Německo, obavy panují hlavně ohledně toho, aby rumunští pracovníci nepřivezli nákazu zpět domů. I proto požádal prezident Klaus Iohannis Rumuny, kteří jsou v cizině, aby na svátky nejezdili domů.

Po příletu do Německa musí pracovníci ještě na letišti projít zdravotní kontrolou, až poté pojedou na farmy, kde mají pracovat izolovaně od okolí a místních obyvatel. Mezi zemědělské obory, ve kterých se uplatní, patří například sběr jahod, sklizeň salátu a chřestu, v pozdním létě pomohou i při žních.

Práci zahraničních dělníků na farmách povolila v minulém týdnu zemědělcům federální vláda, která zároveň očekává příjezd až 80 tisíc zahraničních pracovníků. Podle předsedy Asociace německých zemědělců, kterého citoval server Romania Insider, umožní příliv pracovníků pokračovat farmářům v produkci i během koronavirové pandemie.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme