'Dělal jen svou práci.' UNESCO ocenilo vězněného egyptského fotografa. Na rozsudek čeká pět let

Jsem novinář, ne kriminálník, psal v roce 2015 na mezinárodní den svobody tisku fotožurnalista Mahmúd Abú Zajd, známý jako Shawkan, z egyptské cely. O tři roky později se stal laureátem prestižní novinářské ceny UNESCO/Guillermo Cano Press Freedom Prize. Zatímco jedni rozhodnutí ocenit Shawkana vítají, egyptské úřady nad ním vyjádřily „hlubokou lítost“. Novinář na spravedlnost v cele čeká přes 1700 dní. Žalobce navrhuje trest smrti.

Tento článek je více než rok starý.

Accra/Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abú Zajd na archivním snímku.

Mahmúd Abú Zajd na archivním snímku. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„U příležitosti mezinárodního dne svobody tisku vám přináším bídu egyptských novinářů, kteří slaví tento den v temnotě cely. Jak vzdálený je nám smysl ‚svobody tisku‘, když jsem strávil už více než 600 dní ve vězení a stále netuším, kdy tahle noční můra skončí… Žiju v malé cele za krutých podmínek, které by nezvládla ani zvířata. Čelím falešným obviněním, která nejsou založena na pravdě. Pomozte mi!“ psal v dopise pro německý server Deutsche Welle před třemi lety Shawkan.

cena UNESCO/Guillermo Cano

UNESCO oceňuje lidi, organizace nebo instituce, které se významně podílejí na obraně a podpoře svobody tisku – zvláště pak tváří v tvář nebezpečí. Cena nese jméno Guillerma Cana Isazy, kolumbijského novináře, který byl zavražděn před budovou novin El Espectador, kde pracoval.

Laureáti obdrží 25 tisíc dolarů. Ocenění financuje Guillermo Cano Isaza Foundation, Helsingin Sanomat Foundation a Namibia Media Trust. Letošní ceny se předávaly 2. května v Ghaně, která se stala hostitelem konference UNESCO k mezinárodnímu dni svobody tisku (3. května).

Egyptská policie ho zadržela 14. srpna 2013 poté, co fotil násilné střety mezi bezpečnostními složkami a podporovateli svrženého prezidenta Muhammada Mursího a Muslimského bratrstva na náměstí Rabaa al-Adawiya v Káhiře během pouličních protestů.

Během střetů byly zabity stovky protestujících i několik členů bezpečnostních složek. Shawkan v té době pracoval pro britskou fotoagenturu Demotix.

Spolu s ním bylo zadrženo více než 700 dalších lidí, kteří čelí mnoha obviněním, mezi něž patří třeba držení zbraní či vražda nebo to, že jsou členy zakázaného Muslimského bratrstva. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až trest smrti.

Kuráž a oddanost

„Volba Mahmúda Abú Zajda vzdává hold jeho kuráži, vzdoru a oddanosti svobodě projevu,“ uvedla v prohlášení už minulý týden předsedkyně poroty Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu, která laureáty vybírá, Maria Ressová.

Proti rozhodnutí nezávislé poroty se v neděli ohradilo egyptské ministerstvo zahraničí, které v prohlášení uvedlo, že „hluboce lituje zapojení UNESCO do ocenění člověka, který je obviněn z teroristického činu a dalších trestných činů, včetně úmyslné vraždy, útoků na policii a občany a ničení veřejného a soukromého majetku.“

Podle ministerstva k nominaci Shawkana UNESCO dovedly také neziskové organizace, včetně těch ovládaných Katarem, jež jsou známé „pro nepřetržitou obranu teroristické skupiny Muslimské bratrstvo.“

Mahmúd Abú Zajd

Fotožurnalista známý jako Shawkan přispíval do médií, jako je časopis Time, Die Zeit, BILD, Media Group, BBC, a online fotoagentur, jako je například Demotix. Před zatčením fotil násilné střety na káhirském náměstí v roce 2013, ke kterým docházelo mezi bezpečnostními složkami a podporovateli svrženého prezidenta Mursího. Oficiálně nebyl ani po necelých pěti letech odsouzen, jeho předběžné zadržení se neustále prodlužuje a žádosti o propuštění jsou opakovaně zamítány.

Předseda egyptského parlamentu Ali Abdel Aal v pondělí uvedl, že se organizace už v minulosti snažila zaujmout politický přístup, což „vedlo k vystoupení některých zemí“. UNESCO vyzval, aby se místo toho soustředilo na kulturu a vědu.

'Prostě dělal svou práci'

„Volat po trestu smrti pro fotografa, který pokrýval opoziční demonstraci, je polický trest, nikoliv akt spravedlnosti. Shawkanův jediný zločin byl, že se snažil dělat svou práci jako fotograf. Musí být propuštěn,“ stojí v prohlášení organizace Reportéři bez hranic, která žádá jeho okamžité propuštění.

Shawkanovo uvěznění opakovaně odsuzují mezinárodní organizace na obranu lidských práv, jako je třeba Amnesty Insternational či organizace CPJ (Komise pro ochranu novinářů – pozn. redakce). Stejně jako Reportéři bez hranic naléhají na egyptskou vládu, aby fotografa propustila.

Podle organizací tvrdý zásah, který následoval po svržení Muhammada Mursího a Muslimského bratrstva v polovině roku 2013 a který má na svědomí vláda prezidenta Abd al-Fattáh as-Sísího, zásadně omezil svobodu projevu v zemi.

Svoboda médií

Egypt se v letošním žebříčku svobody médií, které sestavuje organizace Reportéři bez hranic, umístil na 161. místě ze 180 zemí. Organizace zdůraznila, že praktiky, jako obviňování novinářů z terorismu, se stále často v zemi užívají.

„Pracovní skupina OSN pro otázku svévolného zadržování kvalifikovala zadržení Shawkana jako svévolné a v rozporu s právy a svobodami garantovanými deklarací lidských práv a mezinárodním paktem o občanských a politických právech,“ uvedlo UNESCO v pondělním prohlášení, ve kterém oznámilo nominaci vězněného novináře.

Shawkan nebyl oficiálně ani po necelých pěti letech odsouzen, jeho předběžné zadržení se neustále prodlužuje a žádosti o propuštění jsou opakovaně zamítány. Po sociálních sítích se na jeho podporu rozšířil hashtag #FreeShawkan (Osvoboďte Shawkana – pozn. redakce).

„Kde jsou světoví lídři, kteří demonstrovali v Paříži proti zabití karikaturistů z Charlie Hebdo, vyžadující právo na svobodu projevu a svobodu tisku?“ stojí v Shawkanově dopise k mezinárodnímu dni svobody tisku 2015.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme