,Proti všem principům práva.‘ Egyptský fotograf je ve vězení i čtvrt roku po osvobozujícím rozsudku

Před více než třemi měsíci měl fotožurnalista Mahmúd Abú Zajd, známý také jako Shawkan, opustit vězení. Odseděl si totiž pětiletý trest, který dostal poté, co fotil protesty v Káhiře. Jenže očekávané otevření bran věznice nepřišlo. Po spravedlnosti pro Shawkana nyní volají lidskoprávní organizace i novináři po celém světě.

Praha/Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězněný fotograf Mahmúd Abú Zajd alias Shawkan

Vězněný fotograf Mahmúd Abú Zajd alias Shawkan | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

„Tohle je víc než skandální. Jak egyptský právní systém vůbec může tvrdit, že slouží spravedlnosti? Shawkan byl uvězněn bez jediného důkazu a strávil roky v příšerných podmínkách. A potom, co mu trest vyprší… tohle,“ komentuje na twitteru věznění egyptského fotografa dlouholetý zahraniční zpravodaj BBC a Reuters Peter Greste.

Podobné vzkazy a volání přicházejí od kolegů z newsroomů po celém světě. „Doufám, že se jim nepodařilo zlomit jeho duši. Myslíme na tebe a budeme dál požadovat tvé propuštění,“ přidává se k nim například Joey Ayoub, editor portálu Global Voices.

Egyptská policie Mahmúda Abú Zajda zadržela v polovině srpna 2013 společně s dalšími dvěma fotografy. Muži chtěli dokumentovat protesty na káhirském náměstí Rabaa, které se změnily v krvavé střety mezi policií a přívrženci svrženého prezidenta Muhammada Mursího.

Násilí v ulicích, později přezdívané jako Masakr na Rabaa, si vyžádalo stovky životů. Policie nicméně Shawkana i s kolegy zadržela ještě před vypuknutím nepokojů. Zatímco Američan Mike Giglio a Francouz Louis Jammes byli později propuštěni na svobodu, Egypťana převezli do vězení, kde bez odsouzení strávil následujících pět let.

'Dělal jen svou práci.' UNESCO ocenilo vězněného egyptského fotografa. Na rozsudek čeká pět let

Číst článek

„Jak vzdálený je nám smysl ‚svobody tisku‘, když jsem strávil už více než 600 dní ve vězení a stále netuším, kdy tahle noční můra skončí… Žiju v malé cele za krutých podmínek, které by nezvládla ani zvířata. Čelím falešným obviněním, která nejsou založena na pravdě. Pomozte mi!“ napsal fotograf v dopise pro německý server Deutsche Welle před třemi lety.

Nebe pro Shawkana

Jenže ani vlna odporu ze strany mezinárodních ochránců práv a novinářských sdružení nepomohla. Sociální sítě zaplavily už tisíce vzkazů požadující Shawkanovu svobodu. 

Lidé začali fotografa podporovat i prostřednictvím vlastních snímků. S hashtagem #SkyforShawkan sdílí fotografie oblohy, kterou si vězeň už roky svobodně neprohlédl. Varování mezinárodních organizací ani množství vzkazů od lidí z celého světa ale egyptské soudnictví roky neobměkčily.

Naděje na vysvobození svitla až letos v září, kdy se Shawkanův případ konečně dostal před soud. Ten mu udělil pětiletý trest. Jelikož ale muž ve vězení už pět let strávil, měl být okamžitě propuštěn. Zpráva vyvolala nadšení jeho rodiny i příznivců. Emoce ale brzy uhasil náraz na realitu. Ani v listopadu 2018, tedy tři měsíce po vynesení „rozsudku ke svobodě“ Shawkan není volný.

Rodiče fotoreportéra Abedel Shakour Abú Zejd a Reda Mahrousová pózují s fotkou svého syna | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

Podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) je čekání už příliš dlouhé. „V Egyptě musí vězni na odchod z vězení čekat až několik dní nebo týdnů od doby, kdy je vynesen propouštěcí příkaz. Podle Shawkanova právníka je v tomto případě odklad způsoben tím, že zatím nesplatil náklady na právní proces nebo poplatek požadovaný před propuštěním,“ informovala organizace. „Nicméně, tenhle odklad nesmí být překročen o déle než tři měsíce. A ty v Shawkanově případě uplynuly už včera,“ napsali Reportéři minulé pondělí.

„Navíc důvod, proč Shawkan ještě nemohl zaplatit právní výdaje, je vskutku neskutečný. Protože byl jedním ze stovek souzených v jediném hromadném procesu, soudní orgány jsou očividně zahlcené a ještě mu ani nebyly schopny říct, kolik vlastně dluží,“ dodává RSF.

Únor 2019

Reportéři bez hranic se proto právníka znovu ptali, kdy se fotoreportér skutečně dočká svobody. A přišla nečekaná odpověď. Státní zástupce se podle něj nyní rozhodl prodloužit fotografovu vazbu o dalších šest měsíců. Z vězení se tak nejspíš nedostane dříve než v polovině února 2019.

Podle regionální ředitelky Reportérů bez hranic Sophie Anmuthové je situace nepřijatelná. „Ve vězení neměl strávit jediný den. Prodlužování jeho vazby na základě neférové administrativy je ještě víc nepochopitelné. Držet ho nyní za mřížemi je proti všem principům práva. Shawkan musí být konečně propuštěn,“ dodala.

Reportéři bez hranic zároveň upozorňují, že ani po propuštění nebude Shawkan úplně volný. Pokud se rozsudek nad ním ještě nezmění, bude pod pětiletou podmínkou. Ta by mohla znamenat, že každou noc stráví pod dohledem na policejní stanici.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme