Vášnivý podporovatel Trumpa i Netanjahua. V 87 letech zemřel významný sponzor republikánů Adelson

Zemřel americký podnikatel a majitel sítě kasin Sheldon Adelson, který patřil i k nejvýznamnějším finančním podporovatelům americké republikánské strany. Byl zakladatelem společnosti Las Vegas Sands, která uvedla, že Adelson v pondělí zemřel na komplikace v souvislosti s léčbou Nehodgkinova lymfomu. Bylo mu 87 let.

Las Vegas (Aktualizováno: 16:32 12. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sheldon Adelson, majitel sítě kasin a sponzor amerických republikánů. | Foto: Loren Elliott | Zdroj: Reuters

Adelson byl dříve i třetím nejbohatším člověkem na světě. Své hráčské impérium před lety rozšířil i do Asie, na kterou velmi sázel a z které podle něj mohl být hráčský větší trh, než do té doby představovalo Sin City (město hříchu), jak se přezdívá americkému Las Vegas.

Jako syn židovských přistěhovalců vyrůstal se dvěma sourozenci v činžovním domě v Bostonu. Jedním z nejbohatších lidí světa se stal až ve druhé polovině svého života. Jeho majetek se závratně rozšířil v 90. letech, kdy se začal více angažovat v politice.

Trump je sociopat, útok na Kapitol je jeho vina. Volal po násilí a probudil vzpouru, říká bankéř Jonáš

Číst článek

Později Adelson podpořil jak prezidenta George Bushe mladšího, tak i snahu bývalého starosty New Yorku Rudolpha Giulianiho ucházet se v roce 2008 o funkci prezidenta po Bushovi. Nakonec podpořil republikánského kandidáta Johna McCaina, kterého ale v klání porazil demokratický kandidát Barack Obama.

Při prezidentských volbách v roce 2012 podpořil Adelson příspěvkem 70 milionů dolarů Republikánskou stranu v čele s jejím kandidátem Mittem Romneym. Stal se tak největším samostatným sponzorem tehdejších voleb, připomíná list The New York Times. Na podporu Trumpovy kampaně v roce 2016 daroval 25 milionů dolarů a stal se opět nejštědřejším dárcem.

Vliv na Trumpa

Adelson podle agentury AP zprvu váhal s podporou kandidatury Donalda Trumpa, který v problematice vztahů Izraele a Palestinců původně zastával neutrální postoj. Po Trumpově překvapivém vítězství v roce 2016 však prezident s Adelsonem často mluvil a pomalu začal přebírat jeho tvrdou názorovou linii ohledně situace na Blízkém východě.

Republikánský prezident následně snížil podporu pro palestinské uprchlíky, stáhl USA z jaderné dohody s Íránem a rozhodl o přesunu americké ambasády do Jeruzaléma. Právě poslednímu jmenovanému kroku se přitom předchozí prezidenti vyhýbali, protože otázka Jeruzaléma měla být vyřešena v případné budoucí mírové smlouvě mezi Izraelci a Palestinci.

Adelson bedlivě sledoval také izraelskou politiku a byl velkým podporovatelem Benjamina Netanjahua a jeho strany Likud. Přispěl 25 miliony dolarů (539 milionů korun) na památník obětí holokaustu Jad vašem – jednalo se o největší individuální dar. Se svou ženou Miriam rovněž finančně podporoval jeden z nejčtenějších izraelských listů Israel Hajom, který je konzervativnímu ministerskému předsedovi židovského státu významně nakloněn.

Adelson byl dvakrát ženatý, s první manželkou Sandrou se rozvedli v roce 1988. O tři roky později si vzal Miriam Farbsteinovou-Ochshornovou, což je lékařka narozená v Izraeli.

Adelson bude pochován v Izraeli. Později se v zatím neupřesněném termínu bude konat upomínková slavnost v Las Vegas, uvedla magnátova společnost.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme