Shoda na budoucí podobě Bosny a Hercegoviny stále chybí

Na dnešek plánové jednání nejvlivnějších politiků v Bosně a Hercegovině o budoucím uspořádání země bylo o dva týdny odloženo. Představitelé tamních Srbů, Chorvatů a muslimů se zatím nedokázali shodnout na budoucí podobě společného státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mostar

Mostar | Foto: www.dubrovnik-area.com

Odložení schůzky je vlastně úspěchem, protože víkendové rozhovory lídrů nejsilnějších stran skončily debaklem. Představitel Srbů v Bosně, premiér Republiky Srbské Milorad Dodik na protest proti návrhům svých kolegů z jednání v Mostaru odešel. Srbové totiž nesouhlasí se zrušením své rozsáhlé autonomie, která vyplývá z Daytonských dohod. Ty před čtrnácti lety ukončily válku v Bosně.

Před třemi měsíci se Sulejman Tihič za muslimy, Dragan Čovič za Chorvaty a Milorad Dok za Srby shodli na principu, že každý národ v zemi bude mít svou autonomii. Převést tuto dohodu do řeči zákonů se jim ale zatím nepodařilo.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme