Si Ťin-pching zůstane v čele komunistické strany Číny. Zajistil si třetí pětileté funkční období

Čínský prezident Si Ťin-pching byl v neděli potvrzen do funkce generálního tajemníka komunistické strany Číny na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Strana zároveň jmenovala nový sedmičlenný stálý výbor, v jehož čele stojí právě 69letý Si a v němž dominují prezidentovi spojenci.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Peking (Aktualizováno: 8:52 23. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Tingshu Wang | Zdroj: Reuters

V novém stálém výboru politbyra, který představuje nejužší vedení strany a potažmo i Číny jako takové, se na druhém místě překvapivě umístil 63letý šanghajský stranický vůdce Li Čchiang. Výběr podle agentury DPA naznačuje, že se blízký důvěrník Si Ťin-pchinga stane v březnu novým předsedou vlády.

Členem nejužšího mocenského kruhu naopak nebude dosavadní čínský premiér a zastánce ekonomických reforem Li Kche-čchiang.

V sedmičlenném výboru zůstává vedle Si Ťin-pchinga i šéf mocné disciplinární komise, 65letý Čao Le-ťi, a hlavní ideolog, 67letý Wang Chu-ning. Kromě šanghajského stranického vůdce jsou nově členy tohoto úzkého kruhu i pekingský stranický vůdce, 66letý Cchaj Čchi, náčelník generálního štábu a blízký důvěrník Si Ťin-pchinga Ting Süe-siang a šéf strany významné provincie Kuang-tung, 66letý Li Si.

Agentura AFP také připomíná, že v širším 25členném politbyru nebude poprvé za 25 let žena. Minule v něm zasedala čínská vicepremiérka Sun Čchun-lan, které je ale nyní 72 let.

Vyvedení exprezidenta

V Pekingu již v sobotu skončil 20. sjezd komunistické strany Číny, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků. Asi nejvíce spekulací zatím vzbudila situace, kdy Si Ťin-pchingův předchůdce a bývalý prezident Chu Ťin–tchao odešel v doprovodu asistentů zničehonic ze sálu z hlavního pódia.

Nucená sterilizace, poutání, ponižování. Ženy popisují čínské ‚převýchovné‘ tábory pro Ujgury

Číst článek

Oficiální média později podle agentury AFP sdělila, že se bývalý čínský vůdce „necítil dobře“. Zahraniční tiskové ale označily jeho odchod ze sálu jako viditelně nedobrovolný a neochotný.

Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Podle odborníků se postupně stal nejmocnějším vůdcem, jakého Čína v posledních desetiletích měla.

Čínský parlament na svém zasedání v březnu 2023 Si Ťin-pchinga podle předpokladů zvolí jako prezidenta i na dalších pět let.

Teoreticky může Si vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme