Si Ťin-pching zahájil návštěvu KLDR. Čínský prezident do země přijel poprvé po čtrnácti letech

Čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek přiletěl na dvoudenní návštěvu KLDR, informovala čínská státní média. Jedná se o první cestu nejvyššího čínského představitele do této země po 14 letech. Pro Sia je to první návštěva Severní Koreje ve funkci prezidenta, se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se však setká již popáté.

Praha (Aktualizováno: 14:32 20. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching. | Zdroj: Reuters

Při schůzce s Kimem čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že změny na mezinárodní scéně přátelstvím mezi Čínou a Severní Koreou neotřesou.

Zdůraznil rovněž, že Peking chce hrát konstruktivní roli při denuklearizaci Korejského poloostrova. Zároveň vyjádřil naději, že Severní Korea a Spojené státy budou pokračovat v započatých rozhovorech.

Čínský prezident oslavil narozeniny s ,blízkým přítelem‘ Putinem, dostal zmrzlinu

Číst článek

Kim podle japonské agentury Kjódó vyjádřil při rozhovoru s čínským prezidentem zklamání ohledně amerického postoje. Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat mezinárodní sankce uvalené na KLDR. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Podpora sankcí

Návštěva čínského prezidenta se koná v roce, kdy Peking a Pchjongjang slaví 70. výročí navázání diplomatických vztahů.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem a obchodním partnerem Severokorejců, ačkoli v posledních letech se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad raketovými a jadernými testy Severní Koreje a k čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných za zbrojní zkoušky na KLDR.

Pracovní tábory nebo poprava? Severní Korea po únorovém summitu s Trumpem potrestala diplomaty

Číst článek

Podle státní agentury Nová Čína dělá Siovi doprovod jeho manželka Pcheng Li-jüan, ministr zahraničí Wang I a několik dalších představitelů Komunistické strany Číny.

Návštěva čínského prezidenta v Severní Koreji přichází v době napjatých vztahů mezi Spojenými státy a KLDR po druhém summitu severokorejského vůdce Kima a amerického prezidenta Donalda Trumpa v únoru ve vietnamské metropoli Hanoji. Tato schůzka zaměřená na jaderné odzbrojení Korejského poloostrova skončila předčasně a bez dohody.

Severokorejský list Rodong sinmun ve středu otiskl na první straně článek čínského prezidenta, v němž Si Ťin-pching chválí KLDR, že postupuje „správným směrem“, když se snaží vyřešit otázky Korejského poloostrova politickou cestou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme