Klaun, co tvrdí, že je císařem, napsal čínský magnát o Si Ťin-pchingovi. Dostal 18 let za korupci

K 18 letům vězení byl v Číně odsouzen někdejší vlivný realitní magnát Žen Č'-čchiang, který otevřeně kritizoval prezidenta Si Ťin-pchinga. Byl shledán vinným z korupce, úplatkářství a zpronevěry veřejných financí. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na soud v Pekingu.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propaganda rozhodně sílí. Najednou se na předních stránkách objevují slogany, podle kterých komunistická strana v čele se svým tajemníkem bojuje proti koronaviru a snaží se ukázat, co všechno dělají pro lidi, říká Olga Lomová

Ve své eseji Žen uvedl, že absence svobody tisku v Číně přispěla k tomu, že se s bojem proti koronaviru nezačalo dříve, a celá situace se tak zhoršila. (ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Žen, který stál ve vedení státní stavební společnosti a byl členem čínské komunistické strany, byl zadržen na jaře poté, co kritizoval přístup prezidenta Sia k boji proti koronaviru a přirovnal čínského vůdce ke klaunovi.

Pekingský soud shledal Žen Č'-čchianga vinným ze zpronevěry 111 milionů jüanů (379 milionů Kč) a přijetí úplatků ve výši 1,25 milionu jüanů (4,27 milionu Kč).

Podle soudu Žen všechny nezákonně nabyté finanční částky splatil, ke všem obviněním se dobrovolně přiznal, rozsudek přijal a nemá v úmyslu se proti němu odvolat.

Kromě osmnáctiletého trestu vězení dostal Žen také pokutu ve výši 4,2 milionu jüanů (14,3 milionu Kč), uvedl na svých internetových stránkách pekingský soud.

‚Císař je nahý‘

Devětašedesátiletý Žen na jaře napsal esej, v níž reagoval na projev prezidenta z 23. února, který prostřednictvím telekonference sledovalo 170 000 stranických činitelů.

Transformers, Skála a Smrt čeká všude. Čínská armáda v propagačním videu použila americké filmy

Číst článek

Ačkoliv v ní hlavu státu osobně nezmiňoval, uvedl, že po zhlédnutí projevu „neviděl císaře v nových šatech, ale klauna vysvlečeného donaha, který trvá na tom, že je císař“.

„Ani v nejmenším neskrýváte svou úpornou snahu být císařem ani odhodlání zničit všechny, kdo vám to neumožní,“ napsal.

Žen také uvedl, že absence svobody tisku v Číně přispěla k tomu, že se s bojem proti koronaviru nezačalo dříve, a celá situace se tak zhoršila. Jeho esej se později rozšířila po internetu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme