Si Ťin-pching se blíží neomezené moci, strana se bojí čistek a disent nefunguje, shrnuje expertka

Čínští komunisté jednají na zasedání svého Ústředního výboru o tom, zda se prezident Si Ťin-pching stane doživotním lídrem země. K tomu potřebují zrušit článek ústavy, který omezuje mandát prezidenta na dvě funkční období po pěti letech. Čínskému prezidentovi se dostává také dalších neobvyklých výsad.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejmocnější muž komunistické Číny prezident Si Ťin-pching. | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Oficiální média prezidenta Si Ťin-pchinga titulují jako „jedinečného kormidelníka” a „vůdce lidu”. Jeho ideologie už je zakotvená ve stanovách Komunistické strany Číny.

Podle Kateřiny Procházkové ze serveru Sinopsis.cz se situace dá vnímat tak, že se Čína vrací ke kultu osobnosti. „Kult osobnosti si Si Ťin-pching buduje už od nástupu do funkce. Teď se posunul do fáze, kdy si nechává v čínských médiích říkat velký, moudrý nebo lidový vůdce lidu. Velmi podobné označení se používalo pro Mao Ce-tunga,” říká. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínský prezident Si Ťin-pching se může stát doživotním lídrem země. Kam se posune východní velmoc? Rozhovor s Kateřinou Procházkovou ze serveru Sinopsis.cz

Plénum Ústředního výboru prezidenta navrhlo jako neomezeného vůdce. „Navrhlo, aby se v čínské ústavě pozměnila klauzule, která omezuje úřad prezidenta. Dala mu v podstatě volnou ruku, aby mohl vládnout neomezeně,” podotýká odbornice. 

Děsivé čistky 

V Číně se tak vláda přesouvá z kolektivní na jednohlavou. „Si Ťin-pching se snaží o nějaké sblížení, strana je podle něj stát. Toho se snaží dosáhnout zanesením svých myšlenek do stanov, ale také jinými postupy. Armáda je například zcela podřízená straně, nikoliv státu, jak tomu bylo v minulosti,” vysvětluje Procházková.   

„Zajímavé je i omezování členů ve stálém výboru Politbyra, je to už teď jenom sedm členů. Moc se centralizuje do rukou jediného muže,” dodává expertka, podle které nemají čínští komunisté moc jiných možností, než jít prezidentovi naproti. 

„Čistky, které od nástupu Si Ťin-pchinga probíhají ve straně, řadu oponentů, nejen korupčníků, poslaly do vězení. Nemají jinou možnost než souhlasit. Stejně tak v Číně nefunguje disent. Není tam nikdo, kdo by se tomu mohl postavit,” tvrdí. 

Máme se na co těšit 

Prezidentem až do smrti. Čínští komunisté chtějí prosadit neomezený mandát pro Si Ťin-pchinga

Číst článek

Řada světových odborníků se podle Procházkové pozastavuje nad tím, co se v Číně děje.

„Když se bavíme o otázce porušování lidských práv a zavírání právníků, tak ano, na to lidskoprávní organizace upozorňují. Stav je opravdu vážný. Když je ale řeč o politice, tak jsou politologové zklamaní. Ti američtí například poukazují na to, že věřili, že od konce kulturní revoluce dojde k vývoji.“ 

K otevírání Číny a obratu k demokracii ale ve východní velmoci nedochází. „Došlo k něčemu úplně opačnému, než politologové odhadovali. Čína začíná být mnohem autoritářštějším režimem. Tohle kritizují, ale myslím si, že Pekingu to nevadí. Si Ťin-pching otevřeně říká, že Čína má hrát prim v mezinárodní politice. Takže se máme na co těšit,” myslí si.

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme