Siamská dvojčata úspěšně oddělena

Týmu lékařů v texaském Dallasu se po 27 hodinách podařilo úspěšně oddělit dvouletá siamská dvojčata z Egypta srostlá k sobě hlavičkami. S odvoláním na lékaře to oznámily agentury Reuters a AP. Operace se podle dosavadních zpráv obešla bez komplikací a probíhá tak podstatně rychleji, než se očekávalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

siamská dvojčata | Zdroj: ČTK

Malí pacienti úspěšně zvládli nejriskantnější část celé operace, kterou bylo oddělení společných cév zásobujících jejich mozky krví. Chirurgický zákrok poté vstoupil do závěrečné fáze, kdy lékaři musejí přeformovat lebky obou chlapečků a zakrýt řezy náhradní kůží.

Pokud nenastanou žádné komplikace a celá operace proběhne zdárně, zůstanou oba chlapci ještě tři až pět dní v umělém komatu na jednotce intenzivní péče.

Zákrok je mimořádně složitý a odborníci už předem upozorňovali, že jeden nebo oba bratři při něm mohou zemřít. V případě, že přežijí, je podle lékařů třeba počítat s tím, že budou mít mozek částečně poškozený.

Ahmad a Muhammad Ibráhímovi přišli na svět císařským řezem v červnu 2001 na jihu Egypta nedaleko Luxoru. Každé z dětí má vlastní mozek, společně však sdílely množství cév, které bylo třeba pečlivě oddělit.

Marika Táborská, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme