Sibiřskému šamanovi, který chtěl z Kremlu ‚vyhnat Putina‘, prodloužil soud pobyt v psychiatrické léčebně

Soud na ruském Dálném východě prodloužil léčbu sibiřského šamana Alexandra Gabyševa na psychiatrické klinice, oznámila v pondělí agentura Interfax s odvoláním na šamanova obhájce Alexeje Prjanišnikova. Gabyšev proslul pochodem ze Sibiře do Moskvy, odkud chtěl vyhnat ruského prezidenta Vladimira Putina, ale úřady mu nedovolily putování dokončit. Do psychiatrických léčeben zavíraly odpůrce režimu již sovětské úřady.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Soudce Dmitrij Babuškin prodloužil léčbu jakutského šamana Alexandra Gabyševa na psychiatrické klinice v Ussurijsku,“ uvedl advokát. Interfaxu řekl, že v rozhodnutí soudu chybí termín, ale podle zákona se léčba prodlužuje jednou za půl roku.

Obhájce upozornil, že lékařská komise minulý měsíc nejprve dospěla k závěru, že šaman může být převeden do stacionáře, ale už o dva týdny později táž komise, ale v jiném složení, náhle usoudila, že se šamanův stav zhoršil a že je nutné jej ponechat ve specializovaném stacionáři. O tomto závěru neuvědomila ani obhájce, ani jeho klienta.

Sibiřského šamana a aktivistu, který chce sesadit Putina, poslal ruský soud do léčebny

Číst článek

O nucené léčbě šamana na psychiatrii rozhodl soud před rokem. Gabyšev čelil obvinění, že mečem zranil člena ruské Národní gardy. Podle soudu představuje „extrémní nebezpečí“ pro společnost a „je zapotřebí, aby podstoupil nucenou léčbu ve specializované nemocnici a byl pod stálým dohledem“, řekl tehdy stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda Gabyševův obhájce Prjanišnikov.

„Znamená to, že bude držen v podmínkách podobajících se vězení,“ citovala šamanova právního zástupce agentura Reuters, podle níž délku pobytu v léčebně stanoví lékaři. „Zkušenosti naznačují, že nikdo neodchází dříve než za dva a půl až tři roky,“ dodal Prjanišnikov. Rozsudek považoval za nepřiměřený.

Z Moskvy chtěl vyhnat Putina

Sibiřský šaman upoutal pozornost médií, když se v roce 2019 vydal se svými stoupenci pěšky na 8000 kilometrů dlouhou cestu z Jakutska do Moskvy, aby z Kremlu „vyhnal Putina“, kterého označuje za démona, a aby, jak řekl, obnovil vládu lidu.

Policie ho na cestě zadržela a vrátila do Jakutska. V zimě téhož roku vyrazil do Moskvy znovu. Policie ho opět zadržela a přerušila i jeho další pokusy. Zároveň ho úřady poslaly na čas do psychiatrické léčebny.

Když loni v lednu oznámil svou zatím poslední výpravu do metropole, bezpečnostní složky přišly k němu domů a zatkly ho. Podle Interfaxu členové gardy doprovázeli lékaře, který ho šel zkontrolovat, protože šaman přestal docházet na kontroly a odmítl psychiatrickou léčbu.

Když vstoupili do jeho domu, Gabyšev jednoho člena gardy napadl a zranil mečem, napsala ruská agentura s odvoláním na vyšetřovatele.

Gabyševova sestra mezitím stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda řekla, že zdravotní stav jejího bratra se dramaticky zhoršil. Ona sama se domnívá, že se tak stalo kvůli blíže neurčeným injekcím, které dostával na psychiatrické klinice.

Ochránci lidských práv proti Gabyševově předchozímu držení v ústavu protestovali a tvrdili, že Rusko nastoluje praxi sovětského režimu. Ten zavíral některé disidenty do psychiatrických léčeben, aby se zbavil svých kritiků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme