Sídla institucí EU otevřela dveře občanům

Jak fungují evropské instituce? Co má na starosti Evropský parlament, kde se scházejí ministři z jednotlivých zemí k jednáním, nebo kde se radí Evropská komise? To všechno dnes mohli vidět ti, kteří se vydali do centra Bruselu, do takzvané Evropské čtvrti. Budovy Evropské komise, rady a parlamentu dnes otevřely své dveře návštěvníkům. Náš bruselský zpravodaj Pavel Novák se s mikrofonem vydal mezi ně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si krátí čas

Lidé si krátí čas | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Před budovou Berlyamont, kde sídlí Evropská komise se táhla asi 40 metrová fronta. Mrholilo a lidé se schovávali pod deštníky. Čekání jim krátila bulharská lidová kapela, hostesky jim rozdávaly jablka a klauni balonky se 12 hvězdičkami. Pan Tadeusz z Bialystoku pracuje jako několik tisíc jiných Poláků v Belgii na stavbě. Na den otevřených dveří se vydal s manželkou a se synem: "Přišli jsme se podívat jak funguje Evropský parlament, jak je to hezky vyzdobené uvnitř, když to vypadá tak pěkně zvenku."

Upozornil jsem pana Tadeusze, že to, před čím stojí není parlament, ale Evropská komise. "Omlouvám se, ale to je přece jedno a to samé," mávnul rukou pan Tadeusz.

Pociťují už oni v Polsku nějaké výhody členství v Unii, krom toho, že mohli vyjet za prací z domova do ciziny? "To se teprve uvidí časem, jestli je to dobré, nebo špatné. Třeba za 20 let. Já se toho možná nedožiji, ale moje děti se snad dočkají lepších časů," říká paní Elžbieta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Den otevřených dveří mikrofonem P. Nováka

Manželé Caroline a Norman ze severního Londýna jsou při pohledu na obrovitou budovu před sebou, další skleněný kolos vedle a komplex z červené žuly za nimi k praktičnosti Unie velmi skeptičtí. "Je to jen spousta papírování. Unie už je příliš velká. To už se povídá i u nás na venkově, že nevědí co s tím. Je to strašně centrálně řízené."

Efektivita řízení Evropské unie se například se Spojenými státy nedá srovnat. Evropskou unii ovšem tvoří 27 národních států. Každý s vlastní historií, kulturou a jazykem. Nebyla by Unie pružnější, kdyby se alespoň v jejích úřadech mluvilo třeba jen 2 nebo třemi oficiálními jazyky místo součastných 23? Navrhuji studentovi Pedrovi ze španělské Huescy. "Ne, myslím, že je lepší ta různorodost jazyků. Kdyby celý svět mluvil jen anglicky, nebo francouzsky, nebyl by tak barvitý. Hodně jazyků je lepší."

Do 23 jazyků se prakticky denně tlumočí také v budově naproti Evropské komisi. Tam se scházejí politici, ministři a velvyslanci z jednotlivých zemí.

"Vítám vás jménem sekretariátu rady ministrů. Při prohlídce můžete vidět, kde se scházejí stálí zástupci států na pravidelných schůzkách i sál, kde se konají summity premiérů a prezidentů. Pokračujte prosím za mnou." Návštěvníci budov evropských institucí se dnes dostali do míst, kam se ani my novináři často nedostaneme. Dozvěděli se snad něco víc o fungování a účelu jednotlivých orgánů a alespoň někteří z nich odcházeli jako přesvědčení eurooptimisté.

Třeba Laszlo Majosz z Budapešti: "Myslím, že to je dobrá perspektiva pro všech 27 států. Integrace začala už v roce 1957, tak si myslím, že to vydrží dlouho. Proč by nemělo."

Ačkoli v Bruselu dnes celý den drobně pršelo, do budov Evropského parlamentu, Rady i Komise se přišly podívat tisíce lidí. A byla to opravdu pestrá směsice národností. Evropa přišla navštívit Evropu.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme