Siemens se zbavuje podílu v ruské společnosti a zastavuje dodávky generátorů do země

Spor mezi Ruskem a německým koncernem Siemens se vyhrotil. Siemens dnes pozastavil dodávky generátorů a dalších strojírenských výrobků ruským státním podnikům. Důvodem je porušení dohody – Rusko podle Siemensu navzdory sankcím převezlo turbíny na anektovaný Krym, kam je prakticky veškerý vývoz ze zemí EU zakázán.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku | Foto: Michaela Rehle | Zdroj: Reuters

Siemens obvinil ruský Technopromexport z toho, že na Krym nezákonně dodal dvě až čtyři plynové turbíny původně určené pro elektrárnu v Tamani.

Německý koncern to označil za hrubé porušení licenčních podmínek. Hodlá prodat své podíly ve společnosti Interavtomatika a přerušit spolupráci s ruskými státními podniky.

To se dotkne například společnosti RusGidro, která ve spolupráci se Siemensem staví a opravuje elektrárny na ruském Dálném východě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Pěskov včera prohlásil, že Rusko na Krym dodalo turbíny vyrobené v Rusku.

„Tento vývoj představuje očividné porušení dodavatelských kontraktů Siemensu, důvěry a regulace EU,“ uvedla v pátek německá firma. „Siemens se zcela zbaví svého menšinového podílu v ruské společnosti Interautomatika,“ dodala.

Siemens je nadnárodním průmyslovým koncernem, který působí v mnoha zemích světa včetně České republiky. Zabývá se širokou škálou činností, od výroby vlaků, přes průmyslovou automatizaci až po zařízení pro odvětví zdravotní péče.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme