Sierra Leone: Každý den zápas o holou existenci

Život v některých zemích takzvaného globálního jihu je mimořádně tvrdý. Jaké jsou důvody strádání obyvatel nejzaostalejších částí planety?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Typická obydlí v Sierra Leone

Typická obydlí v Sierra Leone | Foto: Jan Prokeš

Růst ekonomiky nebude v zemích Eurozóny takový, jaký se ještě nedávno očekával. V mnoha západních zemích, hlavně na jihu Evropy, se lidé vyrovnávají s relativním poklesem životní úrovně. A také proto zaplnily metropole bohatých států davy mladých rozhořčených lidí, kteří žádají větší sociální spravedlnost.

Na okrajích globalizovaného světa ale ještě pořád existují místa, kde drtivá většina lidí začíná každé ráno nanovo zápas o holou existenci. Kde oběd ve slušnější restauraci stojí stejně jako třeba týdenní plat učitele. Jedním takovým místem je republika Sierra Leone na západě Afriky.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mikrofonem Českého rozhlasu byl v Sirra Leone reportér Jan Prokeš

„Poprvé po tuším dvaceti letech ze Sierry Leone vyplula loď s nákladem železné rudy, po které je ve světě velká poptávka. Našla se tady taky ropa. V těch přírodních zdrojích se samozřejmě skrývá i riziko, k poslední válce došlo právě kvůli nim.“

„Ale teď, myslím, je mnohem větší šance, že se výdělky z prodeje dostanou k více lidem, že budou sloužit rozvoji celé země. Vláda představila ambiciózní plán učinit ze Sierry Leone za čtvrt století středně příjmovou zemi. Té představě já říkám ráj… Ukazuje to na dobrou vůli vlády, ale ten stát je dnes nesmírně chudý, takže to bude vyžadovat značné úsilí.“

V Sierra Leone se každý den zápasí o holou existenci | Foto: Jan Prokeš

Sierra Leone je pořád kdesi u pomyslného dna světové bídy, pomalu se ale od něj odpoutává. Tak nevidí celkovou situaci jenom šéf místní pobočky UNICEF Mahimbo Mdoe, ale i například aktuální žebříčky Indexu lidského rozvoje, které klasifikují státy světa z hlediska životních podmínek jejich obyvatel.

Zdejší bída je všudypřítomná, komplexní a dobře viditelná. Podle OSN se s ní potýkají více než dvě třetiny populace. Hlavní město Freetown připomíná jeden velký slum a takzvaně lepší čtvrť stěží rozpoznat od té „levnější“.

Drsný život je tady údělem i většiny dětí. Skoro polovina z nich trpí podvýživou. Třetina z nich nenastoupí ani do první třídy základní školy, většina z nich pracuje, dívky v rozletu často zabrzdí těhotenství už před patnáctým rokem života. Děti Sierra Leone jsou nicméně nesmírně veselé a rozpustilé, včetně těch HIV pozitivních, které tráví některé dny v sociálním klubu ve Freetownu.

Útrapy místních lidí vyplývají z provázaných problémů. Zdaleka to není jen otázka nedostatku v dosti úrodné zemi. Mladé matky jsou nevzdělané. Brzy po porodu přestávají kojit, protože třeba věří, že kojení se neslučuje se sexem. A když jejich děti začínají hladovět, místo špatné stravy to často přičtou prokletí, které je třeba před komunitou raději utajit.

Život dětí v Sierra Leone je mimořádně těžký | Foto: Jan Prokeš

Je to poměrně složité v této vesnici vyvracet pověry a předsudky. Tady se například pořád věří v magickou sílu rostlin.

Masy negramotných v této zemi extrémně strádají třeba jen proto, že neznají výhody rukou umytých mýdlem po vykonání potřeby. Státní zdravotní péče pro matky s malými dětmi je zdarma, o čemž je ale mnohé ženy také nutné přesvědčovat. Mnozí mladí Sierraleoňané dnes projevují značné úsilí v takovém šíření osvěty mezi vrstevníky. A také proto má zelená africká zemička u Guinejského zálivu naději na lepší budoucnost.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme