Sierra Leone chce zavést kvóty na počet žen v parlamentu. Mohly by získat až 30 procent křesel

Západoafrická Sierra Leone představila zákon o počtu žen v parlamentu. Podle kvót by měly získat 30 procent křesel. Informuje o tom web AfricaNews. Navrhovaný zákon by zároveň měl ženám ulehčit přístup k financím a přiblížit rovnost mezi pohlavími. Zatím ale není jisté, kdy bude vláda o návrhu hlasovat. Kampaň na navýšení počtu žen ve veřejných funkcích v zemi začala v roce 2018.

Freetown Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při dalších volbách do parlamentu by mohly 30 procent křesel obsadit ženy. Ilustrační foto | Foto: Joe Penney | Zdroj: Reuters

Sierraleonský parlament má 146 křesel. V současnosti je jen 18 míst obsazených ženami. Z 28 ministerstev vedou ženy jen čtyři.

Proč v Česku chybí političky? Veřejné působení je pro ně náročnější, čelí útokům i sexismu, říká Šárka Homfray

Číst článek

V žebříčku měření genderové rovnosti obsadila Sierra Leone v roce 2019 182. místo ze 189 zkoumaných zemí a patří tím do skupiny zemí nízkého rozvoje. Takzvaný Gender Development Index sestavuje Organizace spojených národů. Africké země se v něm umisťují na posledních místech.

Česká republika zaujímá 27. místo. V rámci Evropy je na 18. místě.

Lidskoprávní organizace podle webu AfricaNews upozorňují na to, že ženy jsou v Sieře Leone dlouhodobě a běžně diskriminované. Zároveň čelí sexuálnímu násilí.

Vyšetřovatelé zločinů proti lidskosti z doby občanské války v letech 1991 až 2002 zároveň uznali, že ozbrojenci tehdy používali znásilnění jako válečnou zbraň.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme