Šíitský duchovní Muktadá Sadr vyzval k podpoře irácké vlády

Iráčané by měli podporovat novou vládu Núrího Málikího. Po návratu ze tříletého dobrovolného exilu v Íránu to prohlásil vlivný šíitský duchovní Muktadá Sadr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muktadá Sadr poprvé po návratu do Iráku promluvil ke svým stoupencům. | Zdroj: ČTK

Loňské volby skončily patovou situací, protože žádný z klíčových politiků nebyl schopný sestavit vládu. Po devíti měsících se to podařilo staronovému premiérovi Málikímu, když do jeho koalice vstoupil právě Muktadá Sadr.

Pokud bude vláda hájit zájmy lidu, budeme ji podporovat. Pokud nebude, pak máme politické prostředky, jak to napravit. I to zaznělo v ostře sledovaném projevu Muktady Sadra v jihoirácké Kúfě.

Před třemi lety se přitom Sadr a Málikí dostali do ostrého sporu, když Málikí poslal vládní síly k potlačení Sadrovy milice zvané Mahdího armáda. Sadr prohlásil, že je nadále je proti přítomnosti zbývajících amerických vojáků v zemi. Boj proti nim prý ale nutně nemusí být se zbraní v ruce. Mezi řádky také naznačil, že nehodlá rozpuštěnou Mahdího armádu obnovit.

Břetislav Tureček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme