Šílený střelec z bavorského pohraničí se vzdal policii

Německá policie zatkla psychicky narušeného muže, který v neděli při bezhlavé palbě v bavorském hostinci zastřelil jednoho člověka a osm dalších zranil. Na útěku byl necelých 24 hodin, existovalo přitom podezření, že se chystá překročit hranice do Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johann Meier, střelec z bavorského pohraničí | Zdroj: ČTK

Devětačtyřicetiletý Johann Meier se policii sám přihlásil mobilním telefonem, oznámil kde je a při zatýkání nekladl odpor. Zatčen byl nakonec v pondělí večer Horních Frankách, jen pět kilometrů od místa činu.

Nezaměstnaný zámečník v neděli bezhlavě střílel z pistole v zaplněném hostinci v pohraničním bavorském městě Wernberg-Köblitz vzdáleném asi 30 kilometrů od českého hraničního přechodu Rozvadov.

Nejprve vystřelil do hostince zvenčí oknem. Pak vtrhl dovnitř a v chodbě zastřelil sedmašedesátiletého muže. Vzápětí vběhl do prakticky plného lokálu, ve kterém se konala schůze věřících místní farnosti, a začal chaoticky pálit kolem sebe.Zranil osm lidí ve věku 37 až 80 let, z toho pět těžce. Pak s pistolí v ruce ujel osobním automobilem.

Motivy činu zatím nejsou jasné. Policie vychází z toho, že své oběti cíleně nevybíral. "Ti lidé byli ve špatnou dobu na špatném místě," uvedl policejní mluvčí. Všechny osoby, které utrpěly střelná zranění, jsou již nyní podle něj mimo ohrožení života. Dnes by měl soudce rozhodnout o vzetí pachatele do vazby.

Zadržený muž pocházel z vísky Saltendorf nedaleko místa činu a v okolí prý neměl dobrou pověst. Podle policejního mluvčího to byl osaměle žijící podivín, kterého policie už v minulosti vyšetřovala kvůli ublížení na zdraví, ohrožování a urážce na cti. Žil v domě svého bratra spolu s otcem, který před několika měsíci zemřel.

Vzhledem k tomu, že bezpečnostní síly nevylučovaly, že se šílený střelec pokusí přejít hranici do Česka, rozpoutala se jedna z dosud největších pátracích akcí v Bavorsku, v níž bylo zapojeno několik set policistů a zvláštní komando.

Pátrání se rozšířilo i na Českou republiku a na Rakousko. V oblasti se prováděly rozsáhlé kontroly totožnosti, hlavně ve směru na české hranice. Příslušníci cizinecké a pohraniční policie na německo-českých hraničních přechodech byli před nebezpečným pachatelem varováni.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme