Sílí úvahy o rozpadu Ukrajiny

V Kyjevě se čeká na pondělní jednání Nejvyššího soudu. Ten má rozhodovat o stížnosti na průběh druhého kola prezidentských voleb. Opozice vyzvala demonstranty, aby odpočívali a zítra přišli před budovu soudu. Premiér Viktor Janukovyč, vítěz sporných voleb, mezitím odletěl na poradu regionálních vedení do Severodoněcku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Kyjevě | Zdroj: ČTK

Schůzky se zúčastní především východní a jižní regiony Ukrajiny, které volily právě Janukovyče. Z Ruska přijel na schůzku do Severodoněcku starosta Moskvy Jurij Lužkov.

Politickou krizi v neděli zhodnotil dosluhující prezident Leonid Kučma. V televizním projevu řekl, že je pro kompromisní řešení. Jen tak je podle něj možné, vyhnout se "nepředvídatelným následkům". Kučma vystoupil po zasedání Národní bezpečnostní rady.

V ukrajinském Kyjevě se v noci tančilo a zpívalo. Stoupenci opozice tak oslavovali rozhodnutí parlamentu, který prohlásil výsledek prezidentských voleb za neplatný. Východ země ale nadále podporuje oficiálního vítěze voleb Viktora Janukovyče.

Demonstranti tam volají po odtržení svých oblastí, pokud by se prezidentem stal vůdce opozice Viktor Juščenko. Ukrajinská média už začala vážně diskutovat o možném rozdělení země.

Ukrajinská opozice vyzvala demonstranty k jednodennímu odpočinku. Po nepřetržitých týden trvajících protestech proti údajně zfalšovaným výsledkům prezidentských voleb nabádá své příznivce, aby se odpočali a načerpali síly na rozhodující den.

V pondělí totiž zasedne Nejvyšší soud, který má posoudit stížnost na průběh druhého kola voleb z minulé neděle. V centru Kyjeva však není vidět žádný úbytek demonstrantů.

Milan Kopp, Julie Rákosová, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme