Silné bouře si v Houstonu vyžádaly čtyři oběti. O elektrický proud je připraveno na 900 000 domácností

Nejméně čtyři lidé přišli o život při silných bouřkách, které se ve čtvrtek přehnaly přes město Houston v americkém státě Texas, uvedla agentura AP s odvoláním na úřad starosty. Čtyři úmrtí potvrdila starostova poradkyně Mary Bentonová. Bouřky vyrážely okna ve výškových budovách, kácely stromy a připravily o elektrický proud 870 000 domácností a podniků ve městě a v okolí. Jihovýchod Texasu živly zasáhly již podruhé v tomto měsíci, napsala AP.

Houston (USA) (Aktualizováno: 12:59 17. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalifornie se připravuje na další silnou bouři

ilustrační foto | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Čtyři úmrtí v nejlidnatějším městě Texasu oznámil starosta John Whitmire. Dva lidi zemřeli kvůli tomu, že na ně spadly stromy, na jednoho se zřítil jeřáb, uvedli hasiči. O tom, jak přišel o život čtvrtý člověk, úřady informace zatím nezveřejnily.

Jihovýchod Texasu extrémní počasí zasáhlo podruhé v tomto měsíci, napsala agentura AP. Po prvním kole květnových bouří museli záchranáři na některých místech evakuovat lidi ze zaplavených domů. Tentokrát se zdál být hlavním problémem vítr, který podle amerických médií dosáhl intenzity odpovídající hurikánu první nebo druhé kategorie, tedy kolem 150 kilometrů v hodině.

Fotografie zveřejněné listem Houston Chronicle ukazují polámané stromy a sloupy elektrického vedení i poškozené domy. Reportéři lokálních televizí zase publikovali záběry výškových budov s chybějícími okny, ulic posetých sklem nebo polorozbořeného klubu v centru města. Na některých místech také ulice zaplavila voda a úřady vyzývaly obyvatele, aby pokud možno zůstávali doma.

„V centru města je to špatné,“ řekl ve čtvrtek večer místního času (brzy ráno SELČ) starosta Whitmire. Na tiskové konferenci požádal lidi, aby zůstali doma a šli v pátek do práce, jen pokud patří mezi nepostradatelné pracovníky.

Bouře jsou v důsledku klimatické krize intenzivnější. Současná stupnice hurikánů nedostačuje

Číst článek

Školy ve městě dnes zůstanou zavřené, což se podle AP dotkne zhruba 400.000 žáků a studentů z 274 škol. Kvůli počasí dvě hlavní letiště v Houstonu pozastavila provoz. Na mezinárodním letišti George Bushe naměřili setrvalou rychlost větru 96 kilometrů za hodinu.

Bez elektřiny se v jistém momentě ocitlo přes 870.000 odběratelů v okrese Harris, ve kterém žije více než 4,7 milionu lidí a který zahrnuje i Houston. Okresní činitelka Lina Hidalgová ve čtvrtek večer uvedla, že pro asi 400.000 odběratelů se podařilo dodávky elektřiny obnovit. Do terénu podle ní mířily stovky asistenčních týmů.

Výstraha před náhlými povodněmi a silnými bouřkami, prudkými větry a dokonce i tornády platila pro několik okresů až do večera místního času. „Vyhledejte úkryt, pokud stojíte v cestě této bouři. Sejděte na nejnižší podlaží,“ doporučovali na sociálních sítích meteorologové v Houstonu.

Silné bouře ve čtvrtek zasáhly i Louisianu včetně města New Orleans a jeho okolí. Podle AP se tam výpadky proudu dotkly 215.000 odběrných míst. Žádné oběti bezprostředně po bouřkách místní úřady nehlásily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme