Silné mrazy trápí celou Evropu

Rumunsko a Bulharsko se potýkají s velkými mrazy. V obou zemích se mrazy pohybují kolem minus dvaceti stupňů. Za posledních pět dnů zemřelo v zemi Transylvánských Alp důsledkem chladu víc než dvacet lidí. Několik obětí už hlásí i Bulhaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

námraza na listech břečťanu | Foto: Marián Vojtek

Nejhorší situaci čelí Rumunsko. V obci Intorsura Buzaului severovýchodně od Bukurešti naměřili mráz přesahující třicet čtyři stupňů. Voda, kterou tam nosili soukromí zemědělci dobytku, venku téměř okamžitě zamrzala. Desítky lidí s omrzlinami musely být po celé zemi přijaty do nemocničního ošetření.

Přehrát

00:00 / 00:00

O extrémních mrazech v Polsku mluvil na Rádiu Česko Miroslav Karas, tamní zpravodajem České televize.

Velké problémy na cestách hlásí silničáři. Vlaky po celé zemi mají zpoždění. Velké rumunské firmy se zřejmě už dnes budou muset na čas rozloučit s dodávkami plynu.

Mrazy mezi 22 a 25 stupni Celsia zasáhly i Bulharsko, včetně oblasti u Černého moře. Bez proudu je kvůli mrazu i nejméně dvanáct vesnic kolem města Šumen na severovýchodě země. V Šumen se dnes očekávají rekordní mrazy a museli tam zvýšit kapacitu útulku pro bezdomovce.

Bez elektřiny a bez tepla se ocitlo kvůli haváriím na vedení několik čtvrtí města Burgas na jihu černomořského pobřeží. Kritické mrazy mají trvat i zítra.

Osm tisíc polských domácností je stále bez proudu

Polsko je jednou ze zemí nejvíce postiženou krutými mrazy. Včera bylo na severovýchodě Polska naměřeno -34°C. Kvůli počasí se zavírají školy, nejezdí vlaky a autobusy nebo praská vodovodní potrubí.

Velké množství sněhu a nízké teploty navíc způsobují výpadky elektrického proudu. Přibližně osm tisíc domácností na jihu Polska je tak už dva týdny bez dodávek elektřiny. Vláda se snaží do nejhůře postižených oblastí posílat různé agregáty. Míří tam i pomoc veškerých servisních techniků zdejších energetických závodů, kteří se snaží škody napravit.

Od začátku listopadu už v Polsku umrzlo 202 lidí, jen včera v noci zemřelo 11 osob. Umírají především bezdomovci, ale smrt z mrazu zasáhla i třináctiletého chlapce.

Neobvyklé extrémní mrazy zaznamenaly v těchto dnech také pobaltské státy nebo Turecko. V Istanbulu například způsobila silná sněhová vánice výpadky proudu, vody i plynu.

Jaromír Janev, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme