Lidé už si připili i na Havaji. Svět přivítal rok 2018

Lidé na celém světě oslavili příchod nového roku 2018. Třeba v Sydney o půlnoci místního času (14:00 SEČ) nebe ozářil tradiční ohňostroj nad budovou opery. Majestátní podívanou připravili v Dubaji, kde vytvořili rekord v největší laserové show na jedné budově - na 828 metrů vysokém mrakodrapu Burdž Chalífa.

2018 Planeta Země (Aktualizováno: 13:00 1. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvestr na pláži Copacabana v Riu de Janeiru

Silvestr na pláži Copacabana v Riu de Janeiru | Foto: Lucas Landau | Zdroj: Reuters

Celá online reportáž

V předstihu ještě před půlnocí místního času popřál vše nejlepší do nového roku všem zhruba 190 tisíc občanů Samoy tamní premiér Tuilaepa Sailele Malielegaoi. Ostrované díky své poloze nedaleko mezinárodní datové hranice jako první na světě vítají příchod nového roku. Zajímavostí je, že až poslední místo planety vstoupí do roku 2018, bude na Samoi úterý 2. ledna dvě hodiny ráno.

Přípravy na silvestr: Paříž posílá do ulic policisty, Berlín chystá 'ženskou' zónu

Číst článek

Díky místní časové úpravě oslavilo půlnoc zhruba 600 obyvatel Chathamových ostrovů v neděli v 11:15 SEČ. Ne všude tak vychází půlnoc ve vztahu k SEČ na celou hodinu. Příkladem je třeba Teherán, kde první den nového roku nastane ve 21:30 SEČ, nebo Káthmándú (19:15 SEČ).

Prvními velkými sídly, která oslavila rok 2018, byly novozélandská metropole Wellington a místní největší město Auckland, kde byly na půlnoc (12:00 SEČ) připraveny tradiční ohňostroje.

Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí v Praze | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Ve 13:00 SEČ čekaly novoroční oslavy na občany Ruska v Anadyru, který je nejvýchodnějším ruským městem. Ve 14:00 SEČ se k nim připojilo Sydney s s dvanáctiminutovým ohňostroje, který ozářil nebe nad budovou opery a přístavního mostu Harbour Bridge.

V Tokiu půlnoci přivítali v 16:00 SEČ vypuštěním tisíců bílých balonků a v Soulu ve stejnou hodinu rozezněli obrovský historický zvon.

Ohňostroj v Hongkongu | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

V Jakartě se už před tamní půlnocí (18:00 SEČ) shromáždilo téměř 450 párů v obrovském stanu, kde za dohledu místních úředníků podepsali svatební smlouvu. Novomanželům pogratuloval i jakartský guvernér Anies Baswedan a uvedl, že podobnou akci bude město pořádat každého Silvestra.

Na ostrově Sachalin na ruském Dálném východě slavili tak bouřlivě, že na hlavním náměstí města Južno-Sachalinsk před zraky stovek bavících se lidí shořel hlavní novoroční strom, 25 metrů vysoký. Marné hašení podle serveru Newsru.com provázela veselá hudba a bodré pokřikování přihlížejících. „Stromeček hoří, svátek se povedl,“ napsala jedna očitá svědkyně na sociální síti.

Vše podle agentury Interfax zavinil chybně odpálený ohňostroj. Nikdo nebyl zraněn. Mezitím se vítání nového roku přesunulo přes všechna časová pásma a končiny Ruska až do nejzápadnější výspy země u Kaliningradu.

Majestátní oslavy uspořádali v Dubaji, kde o místní půlnoc (21:00 SEČ) rozsvítili nejvyšší mrakodrap světa - 828 metrů vysokou budovu Burdž Chalífa. Podle agentury DPA se tak zapsali do Guinnessovy knihy rekordů s největší laserovou show na jedné budově. Na nejvyšším mrakodrapu se rozzářila arabská kaligrafie, geometrické obrazce či portrét prvního prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Zajda Nahajána.

Největší laserová show na jedné budově proběhla v Dubaji - během oslav příchodu nového roku 2018 tam rozsvítili nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa | Foto: Satish Kumar | Zdroj: Reuters

Novoroční ohňostroje si užili lidé v Praze, Bruselu, nebo v Londýně. V Paříži se statisíce lidí sešly na třídě Champs-Elysées, aby se rozloučily s rokem 2017 a oslavily Nový rok - a to vše pod přísným policejným dohledem, jak poznamenala agentura AFP. Množství diváků, domácích a i z celého světa, si i přes nutnost projít bezpečnostními kontrolami a prohlídkami nenechalo ujít tradiční ohňostroj a představení světla a tónů u Vítězného oblouku.

Jen na slavné pařížské třídě na bezpečnost dohlíželo na 1800 strážců zákona. Francie se v uplynulých letech stala terčem několika teroristických útoků a na přísná bezpečnostní opatření jsou tak obyvatelé země již zvyklí.

Oslavy příchodu nového roku 2018 u Vítězného oblouku v Paříži | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

V Londýně, kde se loni odehrály čtyři útoky, si více než 100 tisíc lidí muselo opatřit lístek, aby si mohlo užít ohňostroje na březích Temže. Půlnoc tradičně odbil dvanácti údery Big Ben, přestože prochází rekonstrukcí, poznamenala agentura AFP.

V Kolíně nad Rýnem, kde silvestrovské oslavy na přelomu let 2015 a 2016 neblaze poznamenaly sexuální útoky na ženy, se letos podle agentury DPA podařilo naplnit heslo „Respekt“ poskládané z obřích písmen u katedrály: atmosféra ve čtvrtém největším německém města byla uvolněná, slavily staré i mladé generace, rodiny s dětmi, místní i migranti. „Situace je velmi klidná a příjemná,“ prohlásila starostka Henriette Rekerová.

Půlnoc v Londýně tradičně odbil dvanácti údery Big Ben | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

V brazilském Rio de Janeiro hlavním oslavy propukly s půlnočním ohňostrojem na slavné pláži Copacabana. Starosta Marcelo Crivella odhadl, že oslav na pláži se mohlo zúčastnit na tři miliony lidí, tedy polovička obyvatel velkoměsta. Místní hotely ohlásily, že jsou téměř plné, ale převážně brazilskými turisty.

Skoro milion lidí vítal Nový rok na newyorském náměstí Times Square tradičním sledováním klesající kaleidoskopické koule. Moře lidí, místních obyvatel i zahraničních turistů, neodradila ani přísná bezpečnostní opatření, ani mrazivé počasí. O půlnoci teploměr ukazoval 12 stupňů pod nulou, což podle záznamů představuje druhý nejchladnější Silvestr.

Na newyorském Times Square vítalo příchod nového roku asi milion lidí | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Nejdéle si na novoroční přípitek museli počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde rok 2018 nastal v pondělí ve 12:00 SEČ. O hodinu později pak nový rok začal i na dvou neobydlených tichomořských ostrovech – Bakerově a Howlandově.

Znamená to tedy, že když poslední místo planety vstoupilo do roku 2018, bylo na Samoi v Tichomoří už úterý 2. ledna dvě hodiny ráno.

Celá online reportáž

haf, ber, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme