Silvestrovské oslavy budou v Německu ve stínu asijské tragédie

Němci se chystají na uvítání nového roku v duchu moderní doby. Odhaduje se, že to bude 5OO milionů SMS zpráv. Právě mobilní telefon, neboli německy Handy je nejoblíbenější cestou novoročních přání. Letos vzroste ovšem i počet MMS zpráv, jak se potvrdilo už na Vánoce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: europa.eu.int

Fotografická přání k počátku roku 2OO5 bude chtít poslat svým známým a blízkým na 2 miliony uživatelů. Nečastěji se v textu přání objevuje mír, spravedlnost, méně hladu ve světě a zdraví.

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl slaví obyčejně Silvestr doma: Samozřejmě doma, i když bohužel bez mé manželky, která zemřela, svěřil se nedávno Kohl TV-ARD. To ovšem ještě netušil, že rok 2005 přivítá na Srí Lance. 74letý exkancléř tam podstupoval tradiční odtučňovací kúru, když jeho hotel zaplavila přívalová voda. Naštěstí bydlel až ve třetím patře, které zůstalo nad tragickou hladinou. Sám se pak rozhodl, že zůstane v hlavním městě Colombu a pomůže obětem nejničivější živelné katastrofy posledních 200 let. Pomoci chtějí i sami občané Německa, kteří na výzvu svých politiků, kancléře Schrödera i ministra zahraničí Joschky Fischera hodlají nakoupit méně petard a silvestrovské pyrotechniky, aby zbytek peněz věnovali na pomoc postiženým oblastem.

Jen vloni Němci utratili 97 milionů euro za světelné a zvukové efekty k uvítání nového roku. Ve Švýcarsku dokonce některé obce zrušili novoroční ohňostroje, a to ve výletním středisku Sv. Mořic a solidárně v Rheinfeldenu na obou stranách německo-švýcarské hranice.

Organizátoři tradičního silvestrovského veselí u Braniborské brány v Berlíně pak chtějí změnit částečně svou akci na dobročinnou. Společnost Silvestr v Berlíně s.r.o. chce připomenout asi miliónu očekávaných hostí tragédii v Asii a požádat je o dobročinné příspěvky.

Lidé by měli jít do sebe a vzdát se vlastních radovánek," říká Eva Kallmeyer tváří tvář nejen více než stotisícovým obětem v Asii, ale také stále rostoucímu počtu mrtvých z řad německých turistů. Pohřešovaných jich je přes jeden tisíc!

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme