Italská pravice v Římě protestovala proti Conteho vládě. Na shromáždění vystoupili Salvini i Berlusconi

Italská pravice v sobotu pod heslem „Italská hrdost“ na římském náměstí San Giovanni protestovala proti levicově orientované vládě, která je podle demonstrantů nevolená. Podle strany Liga, jejíž šéf Matteo Salvini byl hlavním protagonistou protestu, se na náměstí sešlo 200 tisíc lidí. Policie jejich počet odhaduje na 50 tisíc, napsala agentura Reuters. Na místo dorazili i zástupci neofašistické organizace CasaPound, uvedl list La Repubblica.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Silvio Berlusconi, předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová a Matteo Salvini. | Foto: Andrew Medichini | Zdroj: ČTK/AP

„Toto není náměstí extremistů, ale Italů hrdých na to, že jsou Italové,“ konstatoval při svém vystoupení Salvini. „Žádní extrémisté, normální lidé, lid proti elitám, náměstí proti paláci,“ řekl dále šéf Ligy. „Ve vládě sedí lidé, kteří mají ruce od krve,“ uvedl k migrační politice. Přísná opatření v této oblasti, například blokádu humanitárních lodí a dva protiimigrační zákony, v předchozí vládě prosadil Salvini.

Italský expremiér Renzi opouští vládní Demokratickou stranu. A s ním třicítka poslanců

Číst článek

Na náměstí se sešly strany, které pravidelně vstupují do koalice v místních volbách a společnými silami vyhrály i poslední parlamentní volby loni v březnu. Vedle Ligy protestovala strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho a krajně pravicová formace Giorgie Meloniové Bratři Itálie. Po loňských volbách nemohl Berlusconi kvůli pravomocnému odsouzení za daňové úniky ještě zastávat veřejné funkce, a tak Salvini vstoupil do nesourodé koalice s levicovým Hnutí pěti hvězd (M5S).

Propad preferencí

Když tato vládní koalice v srpnu ze Salviniho popudu zkolabovala, M5S utvořilo vládu s Demokratickou stranou. Podle agentur a médií chtěl tehdy šéf Ligy zúročit politické preference své strany, již by přede dvěma měsíci hlas dalo bezmála 40 procent voličů. Po politickém debaklu se preference Ligy propadly. Průzkumy z toho týdne ji přisuzují přes 30 procent.

Salviniho vystoupení zastínilo i projev 83letého politického matadora Berlusconiho, s nímž se Liga podle potřeby spojuje, anebo se ho zříká, napsala agentura Reuters. „Díky, Silvio, za bitvy, které jsme svedli a povedeme,“ vzkázal mu v sobotu šéf Ligy. Nynější vláda je podle Berlusconiho ta „nejlevicovější v naší (italské) historii“. Kontroverzní milánský mediální magnát konstatoval, že do politiky vstoupil před 25 lety, aby ji očistil od „komunistů“, ale dnes je podle něj hrozba ještě větší.

„Přišli jsme říct ‚ne‘ vládě daní, pout, byrokracie a nezřízeného soudnictví. Jsme tu, abychom domů poslali vládu, kterou si Italové nezvolili,“ řekl na shromáždění Berlusconi. Pouty expremiér odkazoval na plán nynější vlády trestat vězením velké daňové úniky. Podle agentury ANSA se Berlusconi několikrát dočkal potlesku členů CasaPound.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme