Silvio Berlusconi se vrací k moci

Silvio Berlusconi potřetí stane v čele Itálie. Pravice pod jeho vedením zvítězila v předčasných volbách do italského parlamentu s náskokem nad středolevou formací bývalého římského starosty Waltera Veltroniho. V Senátu dokonce získala absolutní většinu a bude tedy pravděpodobně schopna provést nezbytné ekonomické a sociální reformy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Půlkou národa milovaný, půlkou nenáviděný politik, který si nechává říkat rytíř, se vrací na výsluní. Vůdce Demokratické strany Walter Veltroni už přiznal porážku a poblahopřál soupeři.

Dílčí výsledky připisují pravici ve volbách do Senátu 46,5 procenta hlasů, zatímco Veltroniho levý střed získal pouhých 38,9 procenta. Berlusconiho seskupení Lid svobody má rovněž značný náskok v dolní komoře.

Jednasedmdesátiletý Berlusconi tak bude sestavovat už 62. vládu v poválečné historii. Ta bude stát před nelehkým úkolem. Itálie se nachází na pokraji recese, Neapol se topí v odpadcích a s italským sebevědomím hluboce otřásl skandál s jedovatou mozzarellou. I proto vítězný pravicový tábor nepořádá žádné velké oslavy.

Předčasné volby se konaly po lednovém pádu vlády Romana Prodiho, jehož koalice byla zvolena na čtyři roky v dubnu 2006. V Itálii je sice patrné určité znechucení politikou, ale na účasti se to výrazně neprojevilo. K urnám přišlo za oba dny voleb 80 procent voličů, což je jen o 3,5 procenta méně než před dvěma lety.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme