Zemřel politik a mediální magnát Silvio Berlusconi. Bude mít státní pohřeb a Itálie vyhlásí den smutku
Zemřel italský expremiér Silvio Berlusconi. Předsedovi strany Vzhůru, Itálie (Forza Italia), miliardáři a zakladateli největší italské mediální společnosti Mediaset bylo 86 let. Berlusconi působil v politice víc než dvě desetiletí, z toho téměř deset let jako premiér. Jeho kariéru ale doprovázela řada skandálů jak politických, tak soukromých. Mezi lidmi byl i přesto poměrně oblíbený. Berlusconi bude mít státní pohřeb ve středu v milánském dómu.
Smuteční obřad v katedrále Narození Panny Marie začne v 15.00 SELČ. Očekává se účast italského prezidenta Sergia Mattarelly. Vláda vyhlásila na středu státní smutek. Na veřejných budovách budou staženy vlajky na půl žerdi ode dneška až do středy, uvedla agentura AFP.
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi zemřel v milánské nemocnici San Raffaele, kde byl od minulého pátku hospitalizován kvůli zápalu plic a chronické leukémii, informoval list Corriere della Sera.
O Berlusconiho zdraví se intenzivně mluvilo od dubna, kdy lékaři poprvé přiznali, že se zakladatel a šéf pravicové strany Vzhůru, Itálie se potýká s chronickou leukémií.
V předchozích letech ho limitovaly zejména problémy se srdcem – v roce 2016 postoupil operaci chlopně. V roce 2019 ho lékaři operovali kvůli neprůchodnosti střeva a rok později skončil v nemocnici po nákaze koronavirem.
Mezi smutečními hosty na středečním státním pohřbu se očekává také italský prezident Sergio Mattarella. Podle zdrojů, na které se odvolává ANSA, bude v pondělí Berlusconiho tělo převezeno do jeho vily v Arcore nedaleko Milána. Od úterka pak bude vystaveno v produkčním centru Berlusconiho televizní společnosti Mediaset ve městě Cologno Monzese, kam se jeho památce bude moci přijít poklonit veřejnost.
Jako milánský dóm bývá označována katedrála Narození Panny Marie, což je po vatikánské bazilice Svatého Petra druhý největší chrám na Apeninském poloostrově. Jde také o jeden z největších kostelů na světě.
Berlusconi byl více než tři dekády jednou z hlavních postav italské vysoké politiky a opakovaně zastával post premiéra, kterým se stal poprvé v roce 1994.
Berlusconi byl průkopníkem populismu a magnátem ovládajícím i 90 procent italského televizního vysílání
Číst článek
Jeho politický vliv ochabl po roce 2013, kdy ho Senát zbavil mandátu, protože byl odsouzen za daňové podvody. Nyní ale vedl stranu, která je součástí pravicové koalice premiérky Giorgii Meloniové, a opět byl i senátorem.
S Meloniovou, která je zastánkyní Ukrajiny, dostalo Berlusconiho do roztržky přátelství s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V září loňského roku v den jeho 86. narozenin, v době pokračující ruské agrese na Ukrajině, poslal Putin Berlusconimu přání všeho nejlepšího a dvacet lahví vodky. Berlusconi se pochlubil, že mu oplatil italským vínem.
Putin v pondělí označil Berlusconiho za drahého a moudrého přítele a vynikajícího politika.
Berlusconio skandály
„Myslím, že jsem nejlepší premiér, jakého může Itálie mít,“ prohlásil kdysi Berlusconi, který byl sebevědomým a charismatickým.
Jeho politická kariéra byla dlouhá a plná turbulencí. Nebyla během ní nouze o drama, komické momenty ani o skandály. Berlusconi s oblibou reagoval na kritiku útokem. Velký rozruch vzbudil v Evropském parlamentu, když Itálie v roce 2003 zahajovala své předsednictví v Radě Evropské unie.
Bratři Itálie premiérky Meloniové nechtějí obnovit fašistický režim. Jsou to ale ‚Mussoliniho vnoučata‘
Číst článek
„Jeden italský producent chystá film o nacistických koncentračních táborech. Navrhnu mu, pane Schulzi, aby vás obsadil do role dozorce. Hodil byste se na ni skvěle,“ odpověděl tehdejšímu německému europoslanci Martinu Schulzovi, který předtím ostře kritizoval italského premiéra kvůli střetu zájmů. Berlusconi byl totiž v jednu chvíli předsedou vlády, vlivným podnikatelem i mediálním magnátem.
Kromě toho ho doprovázely problémy s justicí kvůli podezření z korupce. „Vyšetřují mě kvůli korupci. Samozřejmě jsem nikdy nikoho neuplácel,“ dušoval se tehdejší premiér Berlusconi v projevu k voličům.
Jeho skříň ale byla plná kostlivců. Policie ho podle vlastních slov vyslýchala víc než pětsetkrát a mnohokrát také stál před soudem – kromě obvinění z korupce také pro spolčení s mafií, falšování účetnictví nebo daňové podvody.
„Jak je možné, že premiér, který čelí závažným podezřením z napojení na organizovaný zločin, může zůstat ve svém úřadě?“ ptal se v roce 2009 redaktor BBC Mark Franchetti. A rozhodně nebyl sám. Berlusconi totiž přestál skandály, které by jiného světového politika pravděpodobně stály funkci už jen při podezření.
Soukromé aféry
Italský politik kromě toho nezřídka plnil stránky novin i kvůli soukromým aférám – jak říkají jeho přátelé, Berlusconi miloval ženy.
Italská premiérka trpí ‚Putinova přítele‘ Berlusconiho a žehlí jeho výroky. Jeho vliv už je ale malý
Číst článek
„Vždycky jsem pracoval naplno, a že se občas podívám na pěkné děvče? Já říkám – je lepší mít rád krásné ženy než být gay,“ říkával.
Berlusconiho milostné avantýry Italové, zdá se, přecházeli. Na jeho popularitě se totiž podle průzkumů veřejného mínění odrážely minimálně. Alespoň do doby, než musel k soudu kvůli prostituci. „Chtěl bych říct, že jsem nikdy, ani jednou v životě, za sex neplatil,“ konstatoval. Soud nakonec v kauze známé jako Rubygate rozhodl, že Berlusconi neporušil zákon placeným sexem s nezletilou prostitutkou, ani nezneužil svůj vliv, aby ovlivnil vyšetřování.
Většina soudních sporů skončila pro jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších Italů dobře. V některých případech byl zproštěn viny, jiné kauzy byly promlčeny, další zůstaly nedořešené.
Příznivci Silvia Berlusconiho pro něj složili i písničku, která často zněla na jeho volebních mítincích. V očích svých přívrženců byl několikanásobný premiér a zakladatel strany Forza Italia pracovitým a charismatickým politikem, který dokázal s lidmi mluvit jejich jazykem.