‚Přelomový‘ rozsudek singapurského soudu: gay může adoptovat dítě, které odnosila náhradní matka

Singapurský homosexuál uspěl u odvolacího soudu s žádostí o adopci vlastního dítěte, které porodila náhradní matka. BBC označuje verdikt za přelomový. Náhradní mateřství je v Singapuru nezákonné stejně jako homosexuální vztah. Singapurec a jeho dlouholetý partner se proto obrátili na náhradní matku ve Spojených státech. Dárkyně vajíčka je anonymní, oplodnění bylo umělé.

Tento článek je více než rok starý.

Singapur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecké úřady zakazují pochod homosexuálů plánovaný v Istanbulu.

Singapurec a jeho dlouholetý partner se obrátili na náhradní matku. Ilustrační foto. | Foto: José Cabezas | Zdroj: Reuters

Odvolací soud oznámil, že zohlednil zájem dítěte. Zároveň zdůraznil, že v žádném případě nepodporuje soužití biologického otce a jeho partnera. „Naše rozhodnutí by nemělo být vnímáno jako podpora toho, co navrhovatel a jeho partner plánují,“ napsal soudce Sunderesh Menon ve svém rozhodnutí, které cituje BBC.

Singapurec a jeho partner se obrátili na náhradní matku ve Spojených státech. Žena přijala oplodněné vajíčko od anonymní dárkyně, dítě donosila a porodila. Oba muže to stálo v přepočtu asi 4,5 milionu korun.

Dítě se vrátilo do Singapuru, ale podle tamních velmi přísných zákonů nemá automaticky nárok na singapurské občanství. Na základě pondělního verdiktu potomek získal legitimní status a o občanství bude moci požádat.

Muž se pokoušel adoptovat svého potomka už dříve, jeho žádost ale byla v prosinci minulého roku zamítnuta.

V Singapuru v současnosti sílí také tlak veřejnosti na revizi zákona z koloniálních dob, podle kterého homosexuálům hrozí až dva roky ve vězení. Podobný zákon zrušila letos Indie.

Helena Berková, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme