‚Přelomový‘ rozsudek singapurského soudu: gay může adoptovat dítě, které odnosila náhradní matka

Singapurský homosexuál uspěl u odvolacího soudu s žádostí o adopci vlastního dítěte, které porodila náhradní matka. BBC označuje verdikt za přelomový. Náhradní mateřství je v Singapuru nezákonné stejně jako homosexuální vztah. Singapurec a jeho dlouholetý partner se proto obrátili na náhradní matku ve Spojených státech. Dárkyně vajíčka je anonymní, oplodnění bylo umělé.

Singapur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Singapurec a jeho dlouholetý partner se obrátili na náhradní matku. Ilustrační foto. | Foto: José Cabezas | Zdroj: Reuters

Odvolací soud oznámil, že zohlednil zájem dítěte. Zároveň zdůraznil, že v žádném případě nepodporuje soužití biologického otce a jeho partnera. „Naše rozhodnutí by nemělo být vnímáno jako podpora toho, co navrhovatel a jeho partner plánují,“ napsal soudce Sunderesh Menon ve svém rozhodnutí, které cituje BBC.

Singapurec a jeho partner se obrátili na náhradní matku ve Spojených státech. Žena přijala oplodněné vajíčko od anonymní dárkyně, dítě donosila a porodila. Oba muže to stálo v přepočtu asi 4,5 milionu korun.

Dítě se vrátilo do Singapuru, ale podle tamních velmi přísných zákonů nemá automaticky nárok na singapurské občanství. Na základě pondělního verdiktu potomek získal legitimní status a o občanství bude moci požádat.

Muž se pokoušel adoptovat svého potomka už dříve, jeho žádost ale byla v prosinci minulého roku zamítnuta.

V Singapuru v současnosti sílí také tlak veřejnosti na revizi zákona z koloniálních dob, podle kterého homosexuálům hrozí až dva roky ve vězení. Podobný zákon zrušila letos Indie.

Helena Berková, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme