Singapur brojí proti nepořádným občanům, do ulic instaluje kamery

Singapur vykročil do dalšího boje proti občanům znečišťujícím okolí. Úřadům v této zemi, kde už dnes můžete být odsouzeni k pokutě ve výši až 16 tisíc korun za odhození nedopalku cigarety, pomohou i nově instalované kamery. Obyvatelé dotyčných oblastí jejich rozmístění většinou schvalují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kamery (ilustrační foto)

Bezpečnostní kamery (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Střechy domů v pěti částech Singapuru získají už v příštích dnech novou podobu. Úřady na nich totiž nainstalují desítky kamer, které mají jediný cíl - přimět některé obyvatele tohoto městského státu, aby přestali odhazovat odpadky na zem.

Singapur je přitom doslova synonymem čistoty, a je proto také hodnocen jako město s nejvyšší kvalitou života na světě. Přesto se s tímto nešvarem potýká.

„Jednou hodil nějaký muž balení kari na auto mého otce. Instalování bezpečnostních kamer je proto správným krokem, jak předcházet tomu, aby lidé odhazovali odpadky,“ souhlasí s úředním rozhodnutím mladý Singapurec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Singapur brojí proti nepořádným občanům - téma pro Roberta Mikoláše ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Nové opatření se dotkne hlavně rezidenčních čtvrtí, v samotném centru se totiž podobně nevhodné chování dnes těžko někdo dovolí. A to i díky vysokým pokutám. Třeba za odhození cigaretového nedopalku nebo žvýkačky na zem vám hrozí pokuta dosahující v přepočtu až 16 tisíc korun i veřejně prospěšné práce.

Čím dále od přísně střeženého středu města, tím více ale morálka upadá. Nové kamery fungující i v noci tomu ale mají učinit přítrž.

Už zkušební provoz v jedné části Singapuru odhalil dva provinilce, kteří večer vyhodili nedopalky z okna. A krátce na to už si vyslechli soudní verdikt: peněžní trest ve výši zhruba 13 a 16 tisíc korun.

„Někteří lidé bydlící nad námi často vylévají z oken splašky i vodu. Pokud by je chytli, přivítali bychom to. Teď si nemůžeme venku ani sušit prádlo,“ popisuje situaci obyvatelka jednoho z domů, na kterém bude kamera také instalována.

Představitelé Singapuru tak věří, že v blízké budoucnosti se podobné projevy už nebudou opakovat a že tento stát v jihovýchodní Asii bude i nadále vnímán jako město budoucnosti. Příkladem by mohl být i pro Českou republiku.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme