Singapur si může oddechnout - šíření SARS se zastavilo

Světová zdravotnická organizace v sobotu vymaže Singapur ze seznamu zemí, které se potýkají s nemocí SARS. Syndromem akutního selhání plic se tam nenakazil žádný pacient už dvacet dní, tedy dvojnásobek inkubační doby viru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kupující s rouškou proti SARS | Foto: Robert Mikoláš

Vyškrtnutí své země ze seznamu oslavují tisíce obyvatel tohoto městského státu. Na obří party uspořádanou na počest zrušení mezinárodní izolace je pozvaly singapurské společnosti působící v oblasti cestovního ruchu.

V obavách z této nemoci naopak stále žijí obyvatelé Toronta. Počet nových případů SARS v největším kanadském městě může být totiž podstatně vyšší, než se zatím předpokládalo. Mohlo by jich být 60 i 70, zatímco dosud se uvádělo pouze 12. Důvodem zvýšení odhadu je uplatnění širší definice diagnózy této nemoci, kterou prosazuje Světová zdravotnická organizace.

Podle tohoto pojetí jsou mezi případy onemocnění zahrnovány i ty případy, které byly dosud označovány za "podezřelé" nebo "možné".

WHO požaduje stejná opatření, jako v případě prokázaného onemocnění SARS, i ve všech případech zápalu plic, u nichž příčina nemůže být jednoznačně vysvětlena.

Země východní Asie, odkud se SARS rozšířil, hlásí pokles nových případů. Jedinou výjimkou zůstává Tchaj-wan, který za uplynulé dva dny zaznamenal 57 nově nakažených. Tchaj-wanská vláda je nicméně přesvědčena, že krizi už má za sebou.

Milan Kopp, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme