Na dům exšéfa severoirské republikánské strany někdo hodil výbušninu. Nikdo není zraněn

Na dům někdejšího dlouholetého šéfa irské republikánské strany Sinn Féin Gerryho Adamse v severoirském Belfastu neznámí útočníci hodili výbušné zařízení. Terčem útoku, při kterém nebyl nikdo zraněn, byl i Bobby Storey, který působil ve vedení strany. Informoval o tom v sobotu deník The Guardian s tím, že policie incident potvrdila, žádné podrobnosti ale neuvedla.

Belfast Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sinn Féin útok označila za zbabělý. „Vyzývám ke klidu. Takovéto útoky jsou zoufalými činy skupin, které se propadají do stále hlubší beznaděje a nezájmu ostatních," uvedl v nočním prohlášení mluvčí strany Gerry Kelly.

Adams na twitteru napsal, že nikomu se nic nestalo a že všichni jsou v pořádku. K činu se dosud nikdo nepřihlásil.

The Guardian poznamenal, že útok se odehrál poté, co šéf severoirské policie odsoudil násilnosti, které již několik nocí propukají ve městě Londonderry, známém jako Derry. Útočníci během svého řádění hodili na policejní stanice, policejní vozy a policisty desítky zápalných lahví. Policie sdělila, že z útoků podezírá polovojenskou republikánskou organizaci Nová IRA, jejímž cílem je sjednocení Irského ostrova. Sinn Féin násilnosti kritizuje a jejich účastníky odmítá označovat jako republikány.

Severní Irsko zažilo tři desetiletí sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány. Nepokoje si od roku 1969 vyžádaly kolem 3500 mrtvých. Krveprolití skončilo podpisem takzvané Velkopáteční mírové dohody v dubnu 1998, která otevřela cestu ke společné správě provincie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme