Počet jaderných hlavic ve světě se snížil, jsou ale modernější a pro státy důležitější

Počet jaderných hlavic ve světě se loni sice snížil, ale země, které jaderné zbraně vlastní, jim přikládají stále větší důležitost a svůj arzenál modernizují. Uvádí se to ve zprávě, kterou v pondělí zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru. Podle jeho odhadu měly začátkem letošního roku USA, Rusko, Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a Severní Korea 13 865 kusů jaderných zbraní, což je o 600 méně než loni.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test pákistánské balistické střely Shaheen-II, která může nést jak nukleární tak konvenční hlavici | Zdroj: Profimedia

Zmíněné země sice mají méně jaderných zbraní, zároveň však svůj arzenál modernizují. V případě Číny, Indie a Pákistánu velikost tohoto arzenálu roste.

Smlouva o likvidaci raket přinesla Evropě stabilitu. Její případný konec zvýší riziko konfliktu, říká odborník

Číst článek

„Ve světě je méně jaderných zbraní, ale jsou novější,“ řekl ředitel programu kontroly jaderných zbraní ve Stockholmském mezinárodním ústavu pro výzkum míru (SIPRI) Shannon Kile.

Nejzásadnější snižování jaderného arzenálu připadá na USA a Rusko, tedy držitele 90 procent jaderných zbraní. Tyto země tak plní závazky smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní (START II) z roku 2010, která arzenály obou států omezila o třetinu a počítá s vyřazením starých hlavic z doby studené války.

Platnost této smlouvy ale v roce 2021 vyprší a podle Kilea se v době velkého napětí mezi oběma jadernými velmocemi nevede „žádná vážná diskuse o jejím prodloužení“.

Znepokojení demokraté

Bez nové smlouvy „nebude žádný omezující nástroj, například posílání zbraní do vesmíru,“ řekl začátkem června ruský prezident Vladimir Putin. Sdělil také, že „nad hlavou každého z nás budou jaderné zbraně.“ „Nyní s námi nikdo nevyjednává,“ dodal.

Írán obnovuje ultimátum pro dodržování jaderné dohody, nesouhlasí s americkými sankcemi

Číst článek

Znepokojení nad tím, že se nevedou žádná jednání, vyjadřují také američtí demokraté. Dopis osmi členů Kongresu ze začátku června nabádá neudělat „velkou chybu ve strategické stabilitě a bezpečnosti“, protože jestliže smlouva vyprší, „bude Rusko schopno rychle svůj jaderný arzenál navýšit, čímž přinutí k témuž zbytečnému a nákladnému jednání i USA.“

Podle svazu Arm Control Association mají USA 6550 a Rusko 6850 jaderných hlavic. „Za současné situace není nejmenší šance dospět k jakékoli nové dohodě,“ myslí si Alexandr Chramčichin z ruského institutu politických a vojenských studií.

Základní kámen

Příští rok to bude 50 let od uplatňování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), považované za základní kámen světového pořádku v jaderných zbraních. Jejich množství bylo na vrcholu v 80. letech, kdy jich bylo na 70 tisíc, a od té doby se jejich počet radikálně snížil.

Kile ale upozornil na několik znepokojujících faktorů. Patří k nim hromadění jaderných zbraní na obou stranách indicko-pákistánské hranice, což zvyšuje nebezpečí, že se konflikt vedený konvenčními zbraněmi bude nakonec řešit zbraněmi jadernými.

Dále se jaderným zbraním obecně přikládá stále větší význam. Platí to zejména pro USA, které těmto zbraním připisují stále větší roli při vojenských operacích a také v diskusi o národní bezpečnosti.

„Vzdalujeme se od toho, kde jsme byli před pěti lety, kdy byly jaderné zbraně odsunuty na okraj na celém světě,“ řekl Kile. Celosvětová snaha o odzbrojení utrpěla také letošním vypovězením smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) ze strany USA i Ruska.

Co obsahuje Nová dohoda START?

Významnou redukci nejen jaderných hlavic, ale také nosičů a odpalovacích zařízeních. Oproti předchozímu stavu snížila počet odpalovacích zařízeních. Obecně limituje Rusko a Spojené státy, kolik zbraní mohou mít a taktéž zahrnuje také nová pravidla pro vzájemnou kontrolu, zvyšuje tedy transparentnost a předvídatelnost.

Limity jsou 800 pro odpalovacích zařízení a to mezikontinentálních balistických střel, střel vypouštěných z ponorek a bombardérů kde bombardér se počítá jako 1 nosič a 1 hlavice i když hlavic nese více. Počet strategických nukleárních hlavic snižuje na 1550 pro každou zemi (asi dvě třetiny proti původní dohodě START), ale tento počet může být zvýšen o hlavice nesené právě bombardéry.

Platnost smlouvy byla stanovena deset let s tím, že po vzájemné dohodě je možné smlouvu o pět let prodloužit. Limity i požadavky musí být splněny do sedmi let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme