Rusko předběhlo Británii, stalo se druhým největším výrobcem zbraní za USA

Více než polovinu zbraní a vojenského materiálu na celém světě vyrobí firmy ze Spojených států. Naprosto tak dominují žebříčku úspěšnosti zbrojařských firem, který zveřejnil Stockholmský mezinárodní mírový institut. I díky svým firmám se pak Spojené státy umístily v čele celosvětového zbrojního průmyslu. Na druhém místě je Rusko, kterému se po letech podařilo přeskočit Velkou Británii.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský protiraketový systém S-400 na vojenské přehlídce v Moskvě (ilustrační foto)

Ruský protiraketový systém S-400 na vojenské přehlídce v Moskvě (ilustrační foto) | Foto: RIA Novosti | Zdroj: Reuters

Pro Spojené státy je ve zbrojení důležitý Washington. Tamní úřady totiž každý rok rozhodují o zakázkách za miliardy a pochopitelně jsou mezi nimi výdaje na obranu země. Nejspolehlivějším odběratelem amerických zbrojních firem je vlastně americká armáda. Neustále potřebuje nové zbraně a zároveň si může dovolit i drahá zařízení, jako třeba letadlové lodě.

Další zakázky pak generuje například prezident Donald Trump, který si letos u firmy Boeing objednal dva nové prezidentské speciály. Kontrakt dosáhl v přepočtu 88 miliard korun. A protože společnost Boeing je druhým největším výrobcem zbraní na světě, i výroba prezidentských letadel se promítne do celkového obratu vyrobeného zbrojního zboží.

LockHeed Martin

Největším výrobcem zbraní na světě je také americká firma -  LockHeed Martin. V minulém roce měla zisk v přepočtu téměř 1 bilion korun. Firma se podle švédského institutu vlastně vůbec nemusí bát své konkurence, protože vede s velkým náskokem. Úspěch amerického LockHeed Martina je zčásti založený na dodávkách bojových letounů F-35 a transportních letadel C-130 Hercules americké armádě.

Slovensko modernizuje armádu, od Američanů nakoupí 14 nejmodernějších stíhaček F-16

Číst článek

Firmě výrazně pomáhá i válka ve zbrojení, právě mezi Spojenými státy, Ruskem a Čínou. Teď třeba musí pro Američany vyvinout hypersonickou raketu, tedy zbraň rychlejší než zvuk, kterou už Rusko a Čína testovaly.

V Evropě je nejsilnějším hráčem ve zbrojení z pohledu firem Airbus. Společnost vyrábí pro některé evropské armády osvědčený model přepravního letadla A400M. V Airbusu mají vlastnický podíl Francie, Německo, Španělsko a Velká Británie. A právě ta je vůbec největším výrobcem zbraní v Evropě.

Ruská modernizace armády

Britská skupina BAE Systems je totiž jedinou evropskou zbrojovkou, která se dostala mezi pět největších na světě. Tato firma se podílí třeba na výrobě bojového letounu Eurofighter Typhoon, který má ve svém arzenálu třeba saúdskoarabská armáda.

Nepřítel bez dronů a komunikace. Rusové rozmisťují na své exklávě mezi Polskem a Litvou novou zbraň

Číst článek

Velká Británie z pohledu zbrojení klesla na třetí místo, Rusko se naopak dostalo na druhé. Podle německé televize Deutsche Welle ruské zbrojovky za svůj růst vděčí hlavně plánu na modernizaci armády prezidenta Vladimira Putina. Největší ruský výrobce zbraní - státní Almaz-Antej se v žebříčku Stockholmského mezinárodního mírového institutu (SIPRI) vůbec poprvé dostal mezi desítku nejvýznamnějších hráčů trhu. Ruské firmy v žebříčku loni prodaly zbraně v přepočtu za víc než 850 miliard korun a zaznamenaly tak růst asi o 8,5 procenta.

Zmíněný Almaz-Antej rostl dokonce o 17 procent. Tato firma vyrábí třeba protiletadlové střely Buk. Firma ale v minulosti podepsala taky smlouvu s indickou zbrojovkou Reliance Defence o společném vývoji protiletadlových a radarových systémů pro indickou armádu. Dohodla se také na modernizaci íránské leteckého navigačního systému.

Růst od roku 2011

Ze zprávy SIPRI také vyplývá, že tržby 100 největších zbrojovek světa se loni zvýšily o 2,5 procenta na 398,2 miliardy USD (devět bilionů korun). Ruské podniky měly na celkových tržbách podíl 9,5 procenta.

Výzkumník SIPRI Siemon Wezeman upozornil, že ruští výrobci zbraní a zbrojních systémů zaznamenávají vysoký růst od roku 2011. „To je v souladu s růstem výdajů Ruska na nákup zbraní za účelem modernizace ozbrojených sil,“ uvedl Wezeman.

Zpráva také upozornila na vývoj v Turecku. Tržby tureckých zbrojovek se meziročně zvýšily o 24 procent. Podle SIPRI je to zřejmě odrazem snah Turecka rozvinout svůj zbrojní průmysl, a uspokojit tak rostoucí poptávku po zbraních a stát se méně závislým na zahraničních dodávkách.

Zpráva nezahrnuje údaje o čínských společnostech. Důvodem je nedostatek spolehlivých údajů o jejich prodeji.

Marie Jakšičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme