Sistání se vydal na cestu do Nadžáfu

Nejvyšší irácký šíitský duchovní ajatoláh Ali Sistáni se vydal do Nadžafu. Sistání vyzval ostatní Iráčany k pochodu do posvátného města, aby pomohli ukončit už třetí týden trvající boje. Mnozí obyvatelé už výzvu duchovního vyslyšeli a vydali se na cestu. Ústy svého spolupracovníka Hameda al-Khafafa požádal ajatolláh poutníky, aby do města zatím nevstupovali a vyčkali jeho příjezdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Nadžafu | Foto: EPA

Ajatoláh Sistání chce po včerejší návštěvě Basry přispět k uklidnění napjaté situace v Nadžafu. Stoupenci radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra se tam opevnili v posvátné mešitě imáma Alího a nehodlají složit zbraně. Američtí vojáci mezitím na mešitu útočí pomocí dělostřelectva a letadel.

Jinak se ale Spojené státy zdržují obšírnějších komentářů k aktivitám amerických jednotek v Nadžáfu a vítají veškeré snahy, které usilují o vyřešení napjaté situace. Washington nechce svými výroky do vývoje zasahovat. Zaznamenal ale návrat respektovaného Ajatolláha Sistáního z Londýna do Iráku, jeho výzvy Iráčanům k pochodu na Nadžáf však Američané nekomentují.

Pro Američany je prioritní podpora premiérovi Allávímu, kterého zdejší komentátoři považují za tvrdého muže, který zatím vede novou přechodnou iráckou vládu dobře. Washington nekomentuje střety mezi americkými vojáky a Sadrovými milicemi v Nadžafu, ale doufá, že vůdci ozbrojenců opustí mešitu, odzbrojí své bojovníky, odsoudí násilí a zapojí se do politického procesu. Mluvčí amerického ministerstva Ereli zahraničí přiznal, že už i Spojených státům připadá situace v Iráku nepřehledná a je jí třeba rozhodně řešit.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme