Síť českých ambasád možná dozná změn

Po vstupu do Evropské unie, kdy se naši občané mohou v zahraničí obracet v nouzi i na pomoc ambasád jiných členských zemí, může dojít z úsporných důvodů k přeskupení našich zastupitelských úřadů ve světě. Připustil to na závěr návštěvy Washingtonu ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Svoboda se smlouvou | Foto: Jan Rosenauer

Jak také dodal, nemůžeme fungovat nad možnosti rozpočtu, ale musíme vyváženě zohledňovat dnešní zájmy ve světě. Ministerstvo zahraničí usiluje o to, aby rozpočet, který bude mít na příští rok, umožnil plné fungování ministerstva zahraničních věcí při menším rozpočtu. Svoboda nevyloučil kroky, které budou vést k změnám v síti ambasád. Uzavření některých vyslanectví může ale ulevit rozpočtu ministerstva až v dlouhodobém horizontu.

Zatím je vše ve fázi koncepčních úvah. Mluví se podle pozorovatelů o smysluplnosti administrativního kolosu v Moskvě nebo o ambasádách v zemích rozvojového světa, ve kterých nemají naši obchodníci žádné obchodní zájmy nebo kde české aktivity ustaly.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme