Situace na libyjských hranicích je kritická. Tripolis je prý obklíčený

Tisíce lidí táboří už několikátý den u tripolského letiště. Další tisíce se tísní uvnitř objektu. Většina z nich jsou Egypťané, kteří měli v Libyi práci a teď se marně snaží dostat do vlasti. O humanitární krizi mluví některé organizace u libyjsko-tuniské hranice, kde se tísní další obrovské množství Egypťanů. Ti teď nutně potřebují jídlo a přístřeší. Podle informací OSN opustilo kvůli nepokojům za poslední týden Libyi na sto tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjci protestující proti režimu ukazují, že jsou ochotni zemřít.

Libyjci protestující proti režimu ukazují, že jsou ochotni zemřít. | Zdroj: ČTK

Muammar Kaddáfí už neovládá východ země a dohled ztrácí také v západní části. Podle jeho syna Sádího, by změna režimu v Libyi vyvolala nezadržitelný chaos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Romancov z Metropolitní university Praha ve Světě o osmé.

„Je to horečka, která se všude kolem rozšíří a nikdo ji nezastaví. To je můj osobní názor. Bude to velice silné zemětřesení, které se bude vymykat kontrole. Kdyby můj otec Libyi opustil, do hodiny tu řádí občanská válka,“ řekl Sádí Kaddáfí.

Rebelové už ale v neděli ovládli město Zavíja nedaleko metropole. Revolucionáři, tedy skupina vedená někdejšími vojenskými důstojníky, vůdci opozice a skupin mladých Libyjců toužících po změně režimu, se teď nechali slyšet, že je hlavní město obklíčené. Ozývá se z něj občasná střelba.

Další z Kaddáfího synů, Saif al-Islam, ale informace o ostrých zásazích proti demonstrantům zlehčoval a v rozhovoru pro televizi BBC také popíral zprávy o síle odporu proti Muammaru Kaddáfímu.

„Naši lidé jsou stále kolem nás. My jsme teď v Tripolisu, kde žije polovina libyjské populace. Celá polovina. Mýlíte se, že deset nebo pět tisíc lidí znamená, že proti mému otci stojí všichni obyvatelé Libye,“ prohlásil Saif al-Islam Kaddáfí.

Problémy s uprchlíky

Podle informací OSN opustilo kvůli nepokojům za poslední týden Libyi na sto tisíc lidí. V Libyi pracovala celá řada občanů sousedních států.

„A sousední státy mají také problémy. Primárně to jsou problémy socioekonomické. A příchod takovéhoto množství lidí, kteří museli uprchnout ze zemí, kde získávali peníze, které pravděpodobně transferovali domů, sociální situaci zhorší,“ řekl Michael Romancov, odborník na geopolitiku z Metropolitní university Praha.

Problém se týká zejména Tuniska nebo Egypta. Obrovské riziko ale spatřuje Romancov také ve vlně uprchlíků, která by mohla směřovat do Evropy. „Nejvíce na ráně jsou Itálie a Malta. A ani jedna ze zemí asi nemá přebytečné kapacity na to, aby mohla něco takového zvládnout,“ poznamenal.

Společný postoj ke krizi v Libyi budou dnes hledat ministři zahraniční, kteří se scházejí v Ženevě.

Jaromír Marek, Martina Hanáčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme