Situace po íránských volbách zůstává napjatá, poražený kandidát se odvolal

Situace po prezidentských volbách v Íránu, kde obhájil funkci hlavy státu Mahmúd Ahmadínedžád, je stále napjatá. Nepokoje, které po ohlášení výsledků voleb propukly, označili pozorovatelé za největší za posledních několik desítek let. Policie zadržela asi stovku představitelů reformních stran. Poražený prezidentský kandidát Mír Hosejn Músáví se formálně odvolal proti výsledkům voleb a požaduje jejich zrušení. Průběhem íránských voleb je znepokojený i Washington. Nechce ale situaci komentovat. Zatím však americká vláda vítězství Ahmadínedžáda neuznala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád obhajoval na TK své drtivé vítězství v prezidentských volbách | Zdroj: ČTK

"Lidé si vybrali. A byla to správná volba. Téměř 40 milionů lidí šlo vhodit svůj hlas v naprosto svobodných volbách. Což znamená, že vytvořili rekord v celosvětovém měřítku. Ve volbách si vybrali cestu budoucnosti," řekl po volbách staronový prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Ve svém prvním povolebním projevu se snažil národ semknout pod záštitou budování země. "Další záležitostí je budování země. Do něj by se měli zapojit všichni Íránci. Tady v zemi i mimo ni. Všechna íránská elita a inteligence. Vyzývám všechny, aby přidali ruku k dílu a pomohli nám budovat náš Írán. Potřebujeme tu velkou kapacitu a potenciál, který íránský národ má. Věříme v něj," uvedl v projevu Ahmadínežád.

Jeho znovuzvolení vyvolalo velké rozhořčení u stoupenců jeho hlavního rivala, liberála Mír Hosejna Músavího, který označil výsledky voleb za zmanipulované a formálně se dnes proti nim odvolal. Tisíce Músavího příznivců vyšly do ulic Teheránu, kde protestovaly proti údajnému zfalšování volebních výsledků. Tam se střetli s Ahmadínežádovými stoupenci i s policií. Podle agentur šlo o největší nepokoje v Teheránu za několik desetiletí, při kterých byli zraněni i zahraniční novináři.

Policie pak v noci zadržela víc než stovku členů reformních stran. Podle oficiálních zdrojů je ale policie jen předvolala k výslechu a varovala, aby nezvyšovali napětí. Poté měli být znovu propuštěni. Podle jiných zpráv jsou ale někteří ze zadržených reformistů stále nezvěstní.

To co se děje na ulici, je něco jako fotbalový zápas - tak komentoval povolební násilí v Íránu Mahmúd Ahmadínežád, který na nedělní tiskové konferenci obhajoval své drtivé vítězství a bagatelizoval nepokoje v zemi.

Washington pochybuje o výsledku íránských voleb

Washington je znepokojený průběhem íránských voleb. Americká vláda situaci v zemi monitoruje a zneklidnily ji zprávy o údajných nesrovnalostech při hlasování. Současně ale nechtěla průběh volební kampaně nijak komentovat, aby nedala prezidentu Ahmadinedžádovi záminku k obvinění z vměšování do vnitřních záležitostí. "Stejně jako zbytek světa sledujeme situaci v Íránu a čekáme, jak se sami Íránci rozhodnou," říká americká ministryně zahraničí Hillary Clitonová.

Vláda Baracka Obamy zatím oficiálně vítězství prezidenta Ahmadínedžáda neuznala. Podle expertů nová administrativa doufala, že zvítězí Hosejn Musáví, protože by to mohlo předznamenat změnu v napjatých vztazích mezi Teheránem a Západem.

V německé metropoli Berlíně protestovalo před íránskou ambasádou proti výsledkům tamních prezidentských voleb několik desítek lidí. Na masivní omezování práce novinářů si pak u íránského velvyslance stěžovali šéfredaktoři obou německých veřejnoprávních televizí Thomas Baumann a Nikolaus Brender. Zpravodajský tým stanice ZDF totiž dostal od íránských úřadů zákaz vysílat a zpravodaj televize ARD dokonce vůbec nesmí opustit svůj hotel.

Přečtete si také:
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránci masově volí prezidenta, oba hlavní kandidáti předem hlásí vítězství
V Íránu začaly ostře sledované volby příštího prezidenta
V Íránu vyvrcholila kampaň před volbou prezidenta
Íránskému prezidentovi Ahmadínežádovi hrozí žaloba za pomluvu
Írán zablokoval před prezidentskými volbami přístup na Facebook
Ahmadínežád bude mít v íránských prezidentských volbách tři soupeře
Ahmadínežád čelí obvinění, že si kupuje íránské voliče rozdáváním brambor
Ahmadínežád se chce znovu ucházet o funkci íránského prezidenta
V Íránu budou dál vládnout konzervativní náboženské frakce
Volby v Íránu pod ostrou kritikou USA
Írán si za prezidenta zvolil zarytého konzervativce

Katka Brezovská, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme