Situace před mírovou konferencí o Sýrii se komplikuje. OSN pozvala i Írán

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun pozval na mezinárodní mírovou konferenci o Sýrii Írán. Ten pozvání přijal. Syrská opozice ale vzápětí pohrozila, že v tom případě na konferenci nepřijede. USA podmínily účast Teheránu jeho podporou vytvoření syrské přechodné vlády. Konference ve Švýcarsku začíná ve středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf OSN Pan Ki-mun bude na dárcovské konferenci v Kuvajtu žádat o rekordní částku pro humanitární účely | Zdroj: Reuters

„Íránský ministr zahraničí Zaríf a já jsme se shodli, že cílem jednání je ustanovit přechodnou volenou vládu s plnými pravomocemi. A ministr Zaríf se zaručil, že Írán bude hrát v rozhovorech pozitivní a konstruktivní roli," odůvodnil pozvání generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporech mezi účastníky ženevské konference o Sýrii hovořil zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Hlavní syrská opozice, která se po dlouhých jednáních dohodla, že na konferenci pojede, účast Íránu odmítá. Teherán se totiž považuje za jednoho z nejdůležitějších spojenců režimu Bašára Asada.

„Pokud Teherán nesplní naše požadavky, požádáme generálního tajemníka OSN, aby stáhl své pozvání Íránu. Pokud tak neučiní, nebude se Národní koalice moci zúčastnit Ženevy 2," uvedl člen opozičního uskupení AnasAbda.

Írán zastavil obohacování uranu na 20 procent, plní dohodu s mocnostmi

Číst článek

Spojené státy podmiňovaly účast íránských zástupců tím, že podpoří závěr předloňské první konference v Ženevě, kde se mluví o vzniku přechodného kabinetu. Tento závěr ale podle Washingtonu znamená, že prezident Bašár Asad odstoupí. To ale odmítá například Rusko a Írán.

„Mezi pozvanými zeměmi jsou třeba i Mexiko či Indonézie. Pokud tedy bude chybět Írán, je to pokrytectví," prohlásil na tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Foto: ČTK/AP, Larry Downing

Podle posledních informací syrský diktátor uvedl, že kdyby se chtěl vzdát, udělal by to hned na začátku a své odstoupení okamžitě vyloučil.

Opoziční Syrská národní koalice dala Teheránu ultimátum do dnešní osmé hodiny večerní. Do té doby mají Íránci deklarovat záměr stáhnout své milice ze syrského území a připojit se k projektu přechodné vlády v Sýrii, známému jako Ženeva 1.

Cílem druhé ženevské konference je ukončit válku v Sýrii, začít má ve Švýcarsku tuto středu.

Štěpán Macháček, Michaela Vydrová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme