Situace v Afghánistánu se zhoršuje

Situace na západě a severu Afghánistánu se v uplynulých dnech zhoršila. Ozbrojené srážky byly hlášeny především z okolí severoafghánského města Kundúz. Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Petra Procházková z agentury Epicentrum telefonovala: "Na východě v provincii Herád se soustředilo dvacet tisíc ozbrojených mužů, kteří jsou připraveni bojovat proti vojákům v Iránu. Ti sem pronikají přes hranice s pomocí afghánského vůdce Ismaila Chána, bývalého gubernátora Herátu."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Alexandr Pícha

"Afghánské tajné služby obviňují Ismaila Chána, že dopravuje z Iránu zbraně a jeho muži pak přepadávají humanitární konvoje na cestách ze západu na východ a jih Afghánistánu", pokračuje Petra Procházková. "Humanitární pracovníci odmítají po těchto silnicích nadále přepravovat své potravinové konvoje, na které netrpělivě čekají statisíce uprchlíků, přdevším na severu a jihu země.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Procházková: Situace v Afghánistánu

Mezitím reagoval americký ministr obrany Donald Rumsfeld na kritiku ohledně zacházení se zajatými stoupenci Talibanu a sítě Al-Káida na vojenské základně Guantánamo. Jak zdůraznil, nakládá se s nimi humánně a jakékoli kritiky tvrdící opak jsou "prostě zcela falešné".

Petra Procházková, Jiří Kratochvíl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme