Situace v Iráku očima amerického dokumentaristy

Jak dochází v Iráku k útokům proti americkým vojákům? Náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev natočil přímo v iráckém Bagdádu reportáž s americkým režisérem dokumentaristou, který v den iráckých voleb přežil bombový útok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příslušníci námořní pěchoty

příslušníci námořní pěchoty | Foto: USMC

" Najednou, než si to vůbec uvědomíte - výbuch. Vše okolo zčerná od prachu. A člověk je úplně znehybněný, protože nemůže určit, co se vlastně stalo," řekl mi Edward Robins, americký dokumentarista. "Nastala chvíle ticha a nad transportérem se vznášel prach. Najednou střelec nade mnou začal volat, že dostal zásah. Střelce zasáhla střepina, jeho obličej byl celý od krve a první informace po jeho převezení do nemocnice ukazovaly, že možná přijde o jedno oko. Naštěstí se tak nestalo a šlo pouze o povrchové zranění kůže."

A jaké bylo místo, kde k útoku došlo? "Byly tam úzké uličky, a my jsme jeli do volebního střediska, takže bylo poměrně předvídatelné, kudy pojedeme, a pak jsme se dostali na úroveň fotbalového hřiště a tam došlo k útoku."

Podle režiséra Robinse se vojáci chovali naprosto profesionálně, prohledávali místo exploze a také okolím zda tam není nastražená ještě další trhavina. Skutečně následoval i druhý výbuch, jak se později ukázalo, šlo o protitankovou řízenou střelu známou jako RPG , a poté došlo i k přestřelce.

Několik amerických vojáků bylo při ní zraněno. Americký režisér ví, že v krizových situacích musí počítat, a to doslova, aby nepohyboval příliš rychle s kamerou, aby byly záběry vůbec použitelné.

Edward Robins vystihl zrádnost situace v Iráku. Měli jsme všichni dobrou náladu, vtipkovalo se, byl slunečný den. A najednou výbuch. Navíc je to nepřítel, který není vidět, vystihne rutinu, zaběhnutý postup a tam udeří.

Režisér Robins točí svůj film o amerických vojácích v Iráku. "Chci ve svém filmu Warriors (Bojovníci) ukázat různorodost našich vojáků, jejich práci, co dělají, jak a proč. Ale také jejich lidskost. Člověčenství. Protože v tomto směru panuje mnoho předsudků Nejsou to žádní dobyvatelé a v drtivé většině jsou to dobří lidé. Mnozí z nich absolvovali magisterské studium a dokonce i postgraduální.

Režisér Edward Robins si stejně jako já povšiml vysoké profesionality vojáků, která stojí nade vším. Při dlouhých hlídkách se udržuje příjemná nálada, často se i zavtipkuje a i tím udržuje pozornost.

Ale jakmile vojáci zaregistrují cokoli neobvyklého následují rychlé suché příkazy a pokyny. A akce. Režisér Robins získal nechtěně vzácné a neopakovatelné záběry z bojové situace.

Ta se ale vojákům, kteří pomáhají Iráčanům chránit křehkou demokracii opakuje často. Ne vždy se šťastným koncem.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme