Situace v italském Rosarnu je po protestech imigrantů klidná

V jihoitalském městě Rosarno, kde došlo v pátek k revoltě afrických imigrantů, se situace zklidnila. Dnes už v patnáctitisícovém městečku imigranti nejsou a opuštěná továrna, ve které žili v nelidských podmínkách, byla zbouraná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilegální imigranti | Foto: Miroslav Konvalina

"Dnes je ve městě klid. Zůstalo je pár desítek imigrantů, kteří žijí přímo v Rosarnu, v normálních bytech už řadu let. Zůstali také policisté, kteří na jedné straně zabránili horšímu a drželi od sebe imigranty a místní lidi a na straně druhé organizovali odvoz imigrantů pod ochranou," přiblížila na Rádiu Česko spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi.

Začalo se také s demolicí domů a opuštěných továren, kde afričtí imigranti, kteří zde pracují jako námezdní dělníci v zemědělství, žili ve velmi špatných, nelidských podmínkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jižní Itálii se vzbouřili afričtí námezdní zemědělští dělníci. Okolnosti jejich konfliktu se starousedlíky přiblížíla na Rádiu Česko Vědunka Lunardi - spolupracovnice ČRo v Itálii.

Protesty odstartoval případ, kdy dva mladí Afričané vykonávali potřebu u domu přímo v Rosarnu. Majitel po hádce na chlapce vystřelil ze vzduchové pistole a zranil je.

"Mezi imigranty se rozšířilo, že Italové zabili dva Afričany a následovala pouliční guerilla. Imigranti rozbíjeli auta a výlohy. Lidé z Rosarna pak požadovali bezprostřední odchod všech imigrantů. Ti byli prozatím převezeni do center pro imigranty," přiblížila spolupracovnice Čro v Itálii.

Podle ní zůstalo na 40 zraněných, 12 imigrantů, zbytek byli obyvatelé Rosarna a policisté.

Repatriace ilegálních imigrantů

Ministr vnitra Maroni chce repatriovat všechny ilegální imigranty. Nikdo se ale nechce vracet do Afriky. Z jednoho a půl tisíce lidí ale prozatím požádalo o repatriaci pouze 40.

Po dvaceti letech využívání ilegálních imigrantů jako levné pracovní síly, je už jižní Itálie nechce. "I v Itálii továrny zavírají a nezaměstnanost roste a alespoň v severní a střední Itálii už lidé přijímají práce, které dříve dělali jen imigranti," uvedla Lunardi.

Situaci možná vyprovokovala mafie

Podle mnohých expertů má částečně prsty v reakci lidí z Rozarna mafiánská organizace n´drangheta, která je aktivní v Kalábrii . Tři ze zatčených Italů patří k mafii.

"V podstatě se asi n´dranghetta chtěla ukázat - zejména teď, kdy stát pozatýkal řadu kalábrijských mafiánů, že se může postarat o klid lidí lépe než stát," řekla Lunardi.

Tomáš Pavlíček, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme