Situace v Makedonii je stále vypjatější

Američtí příslušníci KFOR v Kosovu zranili dva lidi při přestřelce u makedonských hranic. O napjaté situaci v Makedonii bude jednat ve Spojených státech Rada bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace na makedonsko-kosovské hranici byla dnes relativně klidná. Podle našeho zvláštního zpravodaje ve Skopje Roberta Mikoláše omezili příslušníci makedonských ozbrojených sil i kontroly na jednotlivých komunikacích.

V ulicích makedonských měst sice stále ve zvýšeném počtu hlídkují vojáci a policisté, ale nejsou už vyzbrojeni samopaly a kulomety, jako tomu bylo v minulých dnech. Oblast posledních střetů mezi albánskými extremisty z národní osvobozenecké armády UČK a makedonskými jednotkami v okolí obce Tamuševsi je však stále uzavřená. Z těchto míst byla i dnes slyšet sporadická střelba. Ke srážkám ale tentokrát došlo na kosovské straně hranice a to mezi Albánci a americkými vojáky KFOR. Dva Albánci byli udajně zraněni a třetí zajat.

O určitém uvolnění napětí hovoří i to, že byl znovu otevřen hlavní hraniční přechod mezi Makedonií a Kosovem Vlace-General Jankovič. Zprovozněna byla také železniční trať z makedonského Bolkova do kosovské obce Kosovo Pole - ovšem pouze pro vojáky mezinárodních sil KFOR.

Také Severoatlantická aliance hodlá po nejnovějších srážkách v Makedonii a Srbsku změnit některé body dohody s jugoslávskou vládou o tzv. bezpečnostním demilitarizovaném pásmu. V Bruselu o tom jednají představitelé aliance - hlásí se náš zpravodaj na místě, Milan Fridrich. Jak připomíná, albánští separatisté chtějí dosáhnout samostatnosti Kosova a doufají v obnovení Velké Albánie. NATO spolu s OSN proto uvažují o změně politiky v této oblasti.

Do oblasti konfliktu odcestoval zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva Jiří Dienstbier. Podle něj Aliance konečně dochází k tomu správnému vědomí, že teroristům lze čelit jen použitím síly, protože oni ničemu jinému nerozumí.

Dienstbier se domnívá, že stávající situace je jen důsledkem chyb mezinárodního společenství. Jednotky KFOR totiž zatím nebyly schopny plnit rezoluci OSN, kvůli které do Kosova přišly. Jejich úkolem bylo odzbrojit všechny vojenské skupiny, a to vojáci neudělali, protože by se dostali do ozbrojených konfliktů s extremisty.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milan Fridrich, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme