Situace v Moskvě se zhoršuje. V Rusku je přes 500 požárů

V Moskvě dnes čekají další teplotní rekord, který bude v pořadí už dvacátý od začátku léta. Obyvatele metropole stále trápí smog a dým z požárů rašelinišť a lesů kolem Moskvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požáry v Rusku.jpg | Zdroj: ČTK

V noci byla situace v Moskvě o trochu lepší, protože se do města dostal čistý vzduch. Obyvatelé si mohly po mnoha dnech neuvěřitelného smogu trochu vydechnout. Ráno se ale vrátil dým z rašelinišť.

Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu řekl, že situace kolem Moskvy zůstává velmi obtížná a spíše se zhoršuje. V ruské televizi si jeden z hasičů postěžoval, že sotva jeden požár uhasí, ihned vznikne jiný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín mluvil o požárech v Rusku v Odpoledním Radiožurnálu

V nebezpečí jsou také ruské mrakodrapy a všechny výškové budovy, protože jejich stavitelé nepočítali s tak vysokými teplotami. Teplota uvnitř staveb se ohřívá do velmi vysokých hodnot a může dojít ke konstrukčním změnám.

Znečištěné ovzduší už se také projevuje na zdraví lidí. Lékaři zaznamenávají obrovský počet pacientů s dýchacími potížemi. Nemocnice jsou plné těchto lidí. I úmrtnost se více než dvakrát zvýšila.

Požáry dosahují až k Uralu

Tyto údaje jsou ale neoficiální, protože ruské státní úřady se snaží moc informací nepouštět. Podle neoficiálních zpráv umírá v Moskvě sedm set lidí denně, zatímco průměr je někde kolem tří set.

Má to ale vliv i na zdraví ruské politiky. Vladimíru Putinovi i Dmitriji Medvěděvovi klesá popularita. Lidé mají tendenci katastrofu svádět na nejvyšší představitele státu.

Požáry se netýkají jen Moskevské oblasti ale pokračují až k Uralu a na Kavkaz, dokonce jsou již v Gruzii, Arménii a v Kazachstánu. V kontinentální části Ruska bylo napočítáno 557 požárů.

Martin Dorazín, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme