Situace v některých slovenských nemocnicích je vážná, jinde se zlepšuje

Stovky slovenských lékařů stáhly hromadné výpovědi. Situace v některých nemocnicích ale zůstává nadále vážná. Kvůli protestu lékařů se slovenská vláda obrátila i na sousední státy s prosbou o pomoc. Kabinet Ivety Radičové chtěl přinutit lékaře pracovat vyhlášením nouzového stavu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka v Havlíčkově Brodě

Operace oka v Havlíčkově Brodě | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Výpovědní lhůty vyprší lékařům dnes. Čili první kritický den by měl být zítřek, ale v některých nemocnicích už dnes desítky lékařů nepřišly do práce s tím, že onemocněli, že jdou na různá zdravotní vyšetření, že se necítí dobře nebo že mají rovnou podepsanou neschopenku.

Kvůli tomuto až obstrukčnímu přístupu některých lékařů mají problémy nemocnice třeba v Bratislavě nebo v Žilinském kraji. Jsou některé nemocnice, třeba v Liptovském Mikuláši, kde mají problém udržet klíčová oddělení v chodu, protože do práce dnes nepřišlo několik desítek lékařů. Velké problémy čekají také Dětskou fakultní nemocnici v Bratislavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger mluví o situaci v nemocnicích v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Podle ministra zdravotnictví síla tohoto protestu celkově ochabuje. Lékaři postupně stahují výpovědi a většina nemocnic v tuto chvíli na Slovensku funguje v normálním režimu. Situace se stabilizovala třeba v Univerzitní nemocnici L. Pasteura v Košicích a částečně se zlepšila v Trenčíně.

„Dnes je den, který si zapamatujeme,“ řekl dnes slovenský ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik.

Výpověď stáhla do včerejšího večera asi třetina všech lékařů, tedy přibližně 800 z celkového počtu 2400. Dnes k nim přibyli další doktoři, řádově desítky až stovky.

Odbory vyzývají lékaře k tomu, aby vytrvali, aby se nevzdávali v poslední chvíli, což vidí jinak pacienti, kteří vyčítají lékařům porušení Hippokratovy přísahy a také podávají na odboráře i trestní oznámení – zatím dvě.

Hanka Shánělová, Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme