Česko 1:0 Rakousko

Situace v některých slovenských nemocnicích je vážná, jinde se zlepšuje

Stovky slovenských lékařů stáhly hromadné výpovědi. Situace v některých nemocnicích ale zůstává nadále vážná. Kvůli protestu lékařů se slovenská vláda obrátila i na sousední státy s prosbou o pomoc. Kabinet Ivety Radičové chtěl přinutit lékaře pracovat vyhlášením nouzového stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka v Havlíčkově Brodě | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Výpovědní lhůty vyprší lékařům dnes. Čili první kritický den by měl být zítřek, ale v některých nemocnicích už dnes desítky lékařů nepřišly do práce s tím, že onemocněli, že jdou na různá zdravotní vyšetření, že se necítí dobře nebo že mají rovnou podepsanou neschopenku.

Kvůli tomuto až obstrukčnímu přístupu některých lékařů mají problémy nemocnice třeba v Bratislavě nebo v Žilinském kraji. Jsou některé nemocnice, třeba v Liptovském Mikuláši, kde mají problém udržet klíčová oddělení v chodu, protože do práce dnes nepřišlo několik desítek lékařů. Velké problémy čekají také Dětskou fakultní nemocnici v Bratislavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger mluví o situaci v nemocnicích v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Podle ministra zdravotnictví síla tohoto protestu celkově ochabuje. Lékaři postupně stahují výpovědi a většina nemocnic v tuto chvíli na Slovensku funguje v normálním režimu. Situace se stabilizovala třeba v Univerzitní nemocnici L. Pasteura v Košicích a částečně se zlepšila v Trenčíně.

„Dnes je den, který si zapamatujeme,“ řekl dnes slovenský ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik.

Výpověď stáhla do včerejšího večera asi třetina všech lékařů, tedy přibližně 800 z celkového počtu 2400. Dnes k nim přibyli další doktoři, řádově desítky až stovky.

Odbory vyzývají lékaře k tomu, aby vytrvali, aby se nevzdávali v poslední chvíli, což vidí jinak pacienti, kteří vyčítají lékařům porušení Hippokratovy přísahy a také podávají na odboráře i trestní oznámení – zatím dvě.

Hanka Shánělová, Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme