Situace v New Orleans je stále kritická
Situace ve státech Mexického zálivu postižených ničivým hurikánem Katrina zůstává i nadále kritická. Oblast se potýká s nedostatkem pitné vody, potravin a léků. Chybí i dopravní prostředky k evakuaci obyvatel. Záchranné akce přitom brzdí chaos a střelba. V New Orleansu přibývá případů rabování a množí se i násilnosti. Guvernérka státu Louisiana Kathleen Blancová požádala o čtyřicetitisícovou posilu Národní gardy. Varovala tlupy násilníků v New Orleans, že tito muži v uniformách se právě vrátili z Iráku, umí střílet ostrými a jsou připraveni munici použít.
Starosta New Orleans Ray Nagin volá opakovaně o pomoc městu a viní federální vládu. "Nejenže jsou pomalí, ale nemají ani potuchy, co se tu děje," řekl starosta. Před chvílí na místě přistál prezident George Bush. Před odletem do postižené oblasti vyjádřil po poradě s nejvyššími představiteli vlády rozčarování nad pomalou reakcí místních úřadů. Přislíbil vyslání 600 vojenských policistů, kteří mají zabezpečit dodávky potravin a léků, zejména do neworleánského konvenčního centra, kde se vedle živých hromadí také mrtvá těla.
V noci na dnešek otřásl New Orleans výbuch vlakové soupravy pravděpodobně způsobený explozí sudů s palivem. Neunikly však naštěstí toxické látky. Přicházejí i nadále zprávy o násilnostech, rabování a znásilňování. Navíc dvacet procent policistů nepřišlo třetí den po katastrofě do práce.
Proud uprchlíků z New Orleans zesílil poté, co se k městu dnes v noci dostaly dlouhé kolony žlutých školních autobusů. Na hlavních tazích směřujících do postižené oblasti je stále více vidět větší množství kamiónů se zásobami generátorů a lehátek. Červený kříž slibuje každému jen to základní - místo na spaní, vodu a potraviny. V evakuačních centrech se stávají tím nejcennějším vedle pitné vody dětské pleny. V samotném New Orlenasu zůstává podle odhadů na 60 tisíc lidí.
Lidé se dál tísní jak v Kongresovém centru, tak v hale Superdome. Odtud se je Národní garda snaží autobusy převézt do texaského Houstonu. "Někteří už do Houstonu dorazili. Problém je, že ke konvojům autobusů se přidávají lidé, kteří nevyrazili od Superdomu," tvrdí podplukovník Pete Schneider z louisianské Národní gardy.
Americký Senát už schválil balíček nouzové pomoci ve výši deseti a půl miliardy dolarů. "Lidé jsou stále odříznuti a jsou blízko úplnému zhroucení. Potřebují naši pomoc teď hned," řekl americkým novinářů šéf republikánské většiny v Senátu Bill Frist. Humanitární pomoc plynoucí do Louisiany, Mississippi a Alabamy je ale stále nedostatečná a hlavně pomalá. Šéf záchranných operací v New Orleans označil veškeré dosavadní úsilí za národní ostudu. Rozčilený starosta New Orleansu Ray Nagin v rozhlasovém interview rozčileně vyzval členy federální vlády, ať "zvednou zadky a zařídí, co je potřeba!"
Také kongresman Charlie Melancon, zvolený za New Orleans položil na vlnách Hlasu Ameriky administrativě nepříjemnou otázku: "Já prostě nemůžu uvěřit tomu, že dokážeme rychle zareagovat na situaci v Iráku se všemi našimi komunikačnímu systémy a podobně a nejsme toho schopní tady dole v New Orleans?" I George Bush, na jehož hlavu míří část kritiky, přiznal, že dosavadní výsledky záchranných prací nejsou přijatelné. Šéf Bílého domu to řekl předtím, než vyrazil na cestu do trojice nejpostiženějších států.
Spojené státy využijí nabídky mezinárodní pomoci
Spojené státy přijmou zahraničím nabízenou pomoc oblastem postiženým řáděním hurikánu Katrina jen aby dárcovské státy neurazily. Po několika dnech smíšených signálů se americká vláda rozhodla, že akceptuje vstřícné gesto zhruba dvacítky států z celého světa, které zemi nabídly jak materiální, tak finanční podporu při odstraňování škod napáchaných přírodní živlem na pobřeží mexického zálivu. Česká republika ale na seznamu zemí, které podle listu Boston Globe USA pomoc nabídly nefiguruje.
Do Louisiany, Mississipi a Alabamy směřují nabídky z mnoha zemí, které chtějí Spojeným státům pomoci a často jim oplatit podobné služby z minulosti. Mezi hlavami států a vlád, které nabídly přímo pomoc guvernérce Loussiany byli prezidenti Mexika a Venezuely a předseda vlády Nikaragui, latinsko-amerických zemí, které mají zkušenosti s podobnými katastrofami.
Z arabských zemí směřoval dotazy na možnou pomoc americkému jihu například Omán. Zástupce amerického federálního úřadu pro záchranné operace v Louisianě Mike Brown řekl, že je potěšili také nabídky evropských spojenců a že, když budou potřebovat, tak nám řeknou.
Konzul České republiky je mezi evakuovanými
Velmi rozdílné zážitky z řádění hurikánu Katrina mají čeští krajané žijící v Louisianě. Někteří se ocitli mezi více než miliónem evakuovaných, jiní naopak ve svých domovech přivítali postižené z pobřežních oblastí, které utrpěly nejvíce.
Honorární konzul České republiky Kenneth Zezulka působící v New Orleans musel opustit město a je s manželkou mezi evakuovanými na Floridě. Průběžně se snaží získávat od představitelů státu Louisiana aktuální informace. Jeho manželka Dolly přiznala, že ani neví, zda jejich dům v New Orleans ještě stojí.
Naopak českým krajanům v obcích Kolín a Libuš, které jsou hlouběji ve vnitrozemí Louisiany se hurikán vyhnul a přehnal se tam jen silnější vítr a liják. Nedaleké město Alexandria se stalo útočištěm dvou a půl tisíce lidí, kteří se zatím nemohou vrátit domů. Čeští krajané jsou v pořádku a pomáhají ostatním.
Humanitární organizace ADRA vyhlásila kvůli katastrofě v New Orleansu a okolí veřejnou sbírku. Číslo účtu, na který lze zaslat finanční prostředky, je 211 211 211/0300 variabilní symbol 222.