Situace v Somálsku je kritická. Zemi sužuje hladomor a extrémní sucha

Polovinu Somálska ovládají islamisté z radikálního hnutí Šabáb, odnože Al-Kájdy. A když teď Spojené národy vyhlásily, že je v Somálsku hladomor, popřely to. Tvrdí že je tam pouze velké sucho a odmítají tam pouštět řadu nevládních organizací, včetně emisarů Světového potravinového programu OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V srpnu 2007 byl zahájen nutriční program v Bossasu v táboře pro asi 15 000 vnitřně vysídlených a uprchlíků z Etiopie, kteří se tu shromažďují předtím, než se pokusí překročit Adenský záliv. Od srpna bylo do nutričního programu přijato 1196 dětí.

V srpnu 2007 byl zahájen nutriční program v Bossasu v táboře pro asi 15 000 vnitřně vysídlených a uprchlíků z Etiopie, kteří se tu shromažďují předtím, než se pokusí překročit Adenský záliv. Od srpna bylo do nutričního programu přijato 1196 dětí. | Foto: Albert Vińas

Svět má obavy z toho, co bude s uprchlíky, kteří se hromadí v táborech na území Somálska samotného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polovinu Somálska ovládají islamisté z radikálního hnutí Šabáb. Odnože Al Kájdy. Více ředitel Adry Jan Bárta.

Veřejnou sbírku na pomoc Somálsku vyhlásila také česká pobočka mezinárodní organizace ADRA, která tam pomáhá s budováním studní, distribucí potravin a chovem dobytka.

Podle ředitele Adry Jana Bárty je mnohdy právě distribuce humanitární pomoci problematická. Adra je totiž křesťanská organizace.

„Když je zle, islamisté nás ale do krizových oblastí pustí. To se stalo například minulý rok. Situace trvá vlastně dodnes. Působíme tak zejména v uprchlických táborech, ale naše pomoc je spíše soustředěná na osoby, kteří ještě neutíkají. Podstatné je podpořit lidi tak, aby nezanevřeli nad dalším žitím v oblasti. Proto jim zajišťujeme třeba píci pro dobytek. Když totiž umře poslední kráva, lidé migrují,“ uvedl Bárta a dodal:

„Situace je kritická také kvůli extrémnímu suchu. Tento fakt také přispívá ke ztížením podmínkám chovu a života. Ti co se rozhodnou odejít, končí převážně v uprchlických táborech v Keni e Etiopii. To samozřejmě zase zatěžuje místní země. Proto se soustředíme, aby k migraci nedocházelo a podporujeme Somálce, jak jen můžeme.“

Sbírková konta na pomoc Somálsku a Etiopii
- Člověk v tísni
konto: 7069 7069/0300
DMS: DMS SOSSOMALSKO na číslo 87777 (30 Kč)
- ADRA
konto: 4028 4028/0300, var. symbol 392
DMS: DMS ADRA na číslo 87777
(30 Kč)
- Charita ČR
konto: 55660022/0800, var. symbol - Somálsko: 103
Etiopie: 146
DMS: DMS CHARITACR na číslo 87777 (30 Kč)
- UNICEF
konto. 11771177/0300, var. symbol 800
DMS: DMS UNICEF na číslo 87777
- Český červený kříž
konto: 222826/5500, var. symbol 111

Armáda vše neřeší

Podle Bárty je ale řada uprchlických táborů i na území samotného hlavního města Mogadišo.

„Distribuujeme tam pomoc nejen potravinovou, ale i nepotravinovou. Přetrvávání aktuálního stavu je ale dlouhodobě neudržitelné, nicméně bez naší pomoci by se lidé neobešli,“ zmínil Jan Bárta.

Otázkou je, zda mohou právě s distribucí potravin pomoci například vojáci mírových sil nebo Africké unie. Bárta je právě k této aktivitě spíše skeptický.

„Armáda může zajisti relativní klid v oblasti. Co se týče distribuce potravin, jsem spíše skeptický. Armáda je totiž často navázaná na politické zájmy,“ uzavřel Bárta z organizace Adra.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme