Situace v Sýrii a Iráku nejde stabilizovat bez účasti Íránu, řekl Zaorálek

Stabilizace Sýrie a Iráku nelze podle českého ministra zahraničí dosáhnout bez Íránu. Lubomír Zaorálek z ČSSD to řekl v Teheránu, kde se dnes sejde se svým íránským protějškem Mohammedem Džavádem Zarífem. Jednat budou mimo jiné i o hrozbě ze strany džihádistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s generálním guvernérem provincie Isfahán Rasúlem Zargarpúrem | Foto: Robert Mikoláš

„Tady jde o to, aby Írán byl ten, který nám pomůže tu situaci konsolidovat a hledat politická řešení. Bez Íránu se de facto nedá konsolidovat ani Sýrie, ani Irák. A to je realita, kterou je třeba vnímat,“ uvedl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Podle něj tuto roli nemohou sehrát ani Spojené státy, ani Evropa. Jak dodal, Írán patří k důležitým hráčům právě při stabilizaci zemí, které jsou v současnosti zdrojem současných krizí na Blízkém východě a v severní Africe i přílivu migrantů do Evropy.

Lubomír Zaorálek je prvním českým ministrem zahraničí za více než 20 let, který navštívil Írán. Doprovází ho padesát zástupců firem z oborů hutnictví, energetiky, dopravní infrastruktury či strojírenství. Cestu šéfa české diplomacie umožnila dohoda o íránském jaderném programu.

Robert Mikoláš, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme