Situace v Sýrii se podle amerického ministra obrany vymyká kontrole

Situace v Sýrii se vymyká kontrole, řekl po sebevražedném útoku v Damašku americký ministr obrany Leon Panetta. Při atentátu byli zabiti čtyři vysoce postavení představitelé syrského režimu. Jsou mezi nimi ministr obrany Dáud Radžha a jeho náměstek Ásif Šaukat, který je švagrem prezidenta Asada. Zahynul také poradce viceprezidenta generál Hasan Turkmaní a podle televize Al-Džazíra rovněž ministr vnitra Muhammad Ibráhím Šaar.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři v Damašku  opouštějí zablokovanou silnici vedoucí k budově, kde došlo k atentátu

Novináři v Damašku opouštějí zablokovanou silnici vedoucí k budově, kde došlo k atentátu | Zdroj: Reuters

Sebevražedný atentátník zaútočil na zasedání krizového štábu. Podle státní televize šlo o člena ochranky. Syrský režim tak přišel skoro o kompletní vedení silových rezortů.

„Tihle lidé, kteří tam zemřeli nebo byli zraněni, představovali hlavní osobnosti krizového štábu, které už rok a půl vedou obranu syrského režimu,“ konstatoval v Ozvěnách dne Assem Atassi z Iniciativy pro svobodnou Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

K situaci v Sýrii hovořila ve Stalo se dnes odbornice na Blízký východ Zora Hesová

Armáda okamžitě reagovala protiútokem. A do bojů o Damašek vrhla čerstvé posily. Lehce ozbrojené skupiny povstalců tak čelí přesile tanků, vrtulníků i elitních jednotek.

„Jestli to byl útok syrské svobodné armády, byl to neuvěřitelný kousek. Taky to ukázalo, že mají nějakou možnost infiltrace dovnitř režimu. Poslední dezerce ukázaly, že celá řada lidí uvnitř režimu je nespokojená. Takže ta stabilita, kterou režim dával najevo v posledním roce a půl, se ukazuje mnohem prázdnější a určitě to dodá opozici energii,“ upozorňuje odbornice na Blízký východ Zora Hesová.

Zatím si však prý nelze představit, že by se režim nějak zhroutil. „Armádní velitelé jsou ještě efektivní, ještě nedošlo k zvratu uvnitř režimu. Ale co se tam děje, je těžké odhadnout. Část sunnitské kliky, která byla uvnitř režimu, například odešla do exilu,“ zdůrazňuje Hesová aktuální nepřehlednost.

RB odložila hlasování na čtvrtek

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova zažívá Sýrie rozhodující boje. O rezoluci k Sýrii začala v New Yorku jednat Rada bezpečnosti OSN.

Na stole má dva návrhy. Britský obsahuje možnost dalších sankcí i vojenského zásahu v případě neplnění mírového plánu. Rusko s právem veta tuto možnost ale zatím odmítá a chce jen pokračovat v pozorovatelské misi a dalších rozhovorech se všemi stranami konfliktu.

Na návrh zmocněnce Kofiho Annana se Rada rozhodla přesunout hlasování o rezoluci na čtvrtek. Získá tak čas analyzovat dnešní dění v Damašku.

Podle zahraničně politického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka může dnešní útok proti vysokým vládním a bezpečnostním představitelům znamenat zlom v celé válce, ale především je to velká psychologická rána pro syrské vedení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Milan Slezák a Assem Atassi z Iniciativy pro svobodnou Sýrii v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Protože ono se domnívalo, že je v bezpečí za vysokými zdmi svých úřadoven a ve svých domovech. A najednou se ukazuje, že není,“ poznamenal Slezák. Komentátor je přesvědčen, že hlavní Asadův zahraniční spojenec – Rusko – má vedle oficiálního stanoviska, kterého se zatím drží - v záloze ještě ‘plán B‘. A že je nyní daleko reálnější, že na něj dojde.

„Ten plán B je, jak spolupracovat se Sýrií bez prezidenta Asada. Možná že to, oč Rusku jde ve skutečnosti právě teď, je to, aby prezident Asad odešel ze země s nějakou ctí a aby ho Rusko ochránilo. Ale možná už se Moskva začíná orientovat na nové síly, které by Sýrii mohly vládnout a které by mohly zaručit, že ruské zájmy v této zemi budou nadále respektovány,“ konstatoval Slezák.

Připomněl také, že se už před časem psalo o tom, že Bašar Asad vyvedl svoje miliony do Ruska, a že Rusko a Írán mu nabídly azyl.

Zdenka Turková, Ondřej Bouda, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme