Situace v Sýrii se vyhrocuje, Arabská liga usiluje o její zklidnění

Pokračující násilnosti v Sýrii se pokusí osobně zastavit generální tajemník Ligy arabských států Nabíl al-Arabí. Při víkendovém zasedání o tom rozhodli ministři zahraničí arabského bloku. Zatím ještě nebylo určeno, kdy šéf arabské ligy do Damašku pojede, ani přesný návrh, který tam chce přeložit. Situace v Sýrii se mezitím vyhrocuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Protesty v regionu Al Rastan.

Sýrie. Protesty v regionu Al Rastan. | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí arabského ústředí okamžitě odmítla syrská vláda, podle které je taková mise porušení vnitřních regulí Ligy. Přímo v Sýrii mezitím pokračují vládní represe proti opozičnímu hnutí i útoky rebelů na vládní jednotky.

Podle informací, které v posledních dvou dnech přicházejí, se situace vyhrocuje. Není sice tolik mrtvých, na okrajích Damašku ale celé útvary dezertovaly. Odmítly se podílet na potlačování opozičního hnutí. Tito vojáci teď svádějí boje s jednotkami, které jsou pořád ještě loajální vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

S informacemi o aktuální situaci v Sýrii se přihlásil blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček.

Arabská liga vzkazuje, že to musí ustat „dříve, než bude pozdě". Může se obávat toho, že se situace v Sýrii dostane do velmi vyhrocené podoby, jakou vidíme například v Iráku nebo v Libyi. Druhá věc jsou dopady syrské krize na celý region. Arabská liga se takto tvrdě vyjádřila vůbec poprvé. Ve stejné chvíli tak učinil také Írán.

Na druhou stranu třeba Rusko a Čína koncem minulého týdne dokonce bojkotovaly jednání Rady bezpečnosti o případném zpřísnění sankcí vůči Sýrii. Moskva a Peking se tohoto vývoje také obávají, argumentují ale tím, že právě sankce a podobné zahánění Bašára Asada do kouta může k vyhrocení ještě přispět.

To, co podle Ruska a Číny může situaci uklidnit, je politický dialog, kdy se bude tlačit na obě strany. Nejen na syrský režim, ale i na opozice, která se stále více radikalizuje a uchyluje se k násilí. Je prý nutné dát prezidentu Asadovi prostor k zavádění jeho slibovaných reforem.

Izrael a Spojené státy mezitím vyjadřují obavy o osud syrských chemických zbraní. Syrská vláda nepopírá, že chemické zbraně vlastní. V tuto chvíli je evidentní, že je má pevně rukou vláda Bašára Asada, nikdo ale neví, co by se stalo, kdyby byla tato vláda svržena.

Břetislav Tureček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme