Situace ve Fallúdži je nadále napjatá

Situace kolem iráckých měst Fallúdža, Nadžaf a Tikrít je nadále napjatá. Při přestřelkách a incidenty tam zahynuli nejméně dva Američané. Nejtěžší boje probíhají v blízkosti syrských hranic, odkud americké jednotky hlásí pět obětí ze svých řad. Příslušníci irácké elitní jednotky projevili přání odejít z Fallúdže pryč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky domu ve Fallúdži | Foto: EPA

S únosci rukojmích v Iráku se vyjednávat nebude. Dala to dnes najevo bezpečnostní poradkyně amerického prezidenta Condoleezza Riceová. Podle agentury AFP se ale poradkyně vyhnula přímé odpovědi na otázku případné výměny zajatců.

Od počátku dubna je v Iráku zadržováno asi 40 rukojmích nejméně 12 národností. Od té doby jich bylo několik, včetně tří českých novinářů, propuštěno, ale jeden Ital byl 14. dubna svými únosci zastřelen. Kromě civilistů byl unesen i jeden americký voják. Únosci z řad radikálních šíitů i sunnitů po zemích původu rukojmích obvykle požadují stažení vojsk z Iráku nebo výměnu za jejich zajaté spolubojovníky.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme